Chris Froome może nie pojechać w Tour de France. „Powinien zachować się po męsku i wycofać się”

Arlena Sokalska
Arlena Sokalska
Tomasz Biliński
Tomasz Biliński
Chris Froome (w środku) miał pozytywny wynik testu antydopingowego podczas Vuelta a Espana w 2017 r.
Chris Froome (w środku) miał pozytywny wynik testu antydopingowego podczas Vuelta a Espana w 2017 r. sylwia dabrowa / polska press
Wciąż nie wyjaśniła się sprawa wykrytego u Chrisa Froome’a dopingu. Czterokrotny zwycięzca Tour de France może nie wystąpić w tegorocznej edycji. - Powinien wycofać się do momentu wyjaśnienia - stwierdził były kolarz Bartosz Huzarski.

Test antydopingowy pobrany od Froome dał pozytywny wynik podczas Vuelta a Espana we wrześniu 2017 r. W organizmie 32-letniego Brytyjczyka wykryto dwa razy większą od dopuszczalnej ilość leku na astmę - salbutamolu. Froome do winy się nie przyznał, tłumaczył, że w ostatnim tygodniu hiszpańskiego wyścigu doznał ostrych objawów astmy.

Jego zespół, Team Sky, od razu zapowiedział, że nie zawiesi go na czas śledztwa. Nad uzasadnieniem przekroczenia normy pracują prawnicy i naukowcy (dlatego nie zawiesiła go Światowa Agencja Antydopingowa). Natomiast zawodnik przygotowuje się do startów. Te najważniejsze to Giro d’Italia w maju i Tour de France w lipcu.

- Być może ktoś popełnił błąd, może jego organizm nie wydalił wszystkich substancji i taki był efekt ich nagromadzenia, nie wiem. W każdym razie do czasu wyjaśnienia sprawy, nie powinien się ścigać - nie ma wątpliwości były kolarz szosowy Bartosz Huzarski. - Wygrałby na tym dużo więcej niż na zwycięstwie w Giro d’Italia, które później mogą mu odebrać. Tym bardziej, że to zawodnik, który jeśli wróciłby przykładowo po dwuletnim zawieszeniu, to by wygrywał.

Mimo mijających miesięcy, nie wiadomo, czy, kiedy i ewentualnie jak kara czeka czterokrotnego zwycięzcę Tour de France. Amaury Sport Organisation (organizator francuskiego wyścigu) ogłosiło, że może wykluczyć Froome’a z edycji w 2018 r., jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona.

- Zapewne trwają zagrywki prawnicze, które nie powinny mieć miejsca - zaznacza Huzarski, który karierę zakończył w 2016 r. jako kolarz niemieckiej grupy Bora. - Niewykluczone, że dalej będzie się ścigał na najwyższym poziomie, a jeśli zostanie uznany za winnego, to zawieszą go na miesiąc, a karę policzą od momentu wpadki. Na jego zachowałbym się po męsku, wycofał się i poczekał do wyjaśnienia.

Komentujący obecnie wyścigi w TVP Huzarski dodaje, że obecna sytuacja źle wpływa na dyscyplinę i zawodników. - Gdy kogoś złapano na dopingu, od razu było widać zmianę w zachowaniu drużyny. Obecnie wpaść na dopingu to jest siara, wstyd. Kolarstwo mocno z tym walczy. Gdy jeszcze się ścigałem, z nagród oddawaliśmy pięć procent na walkę z dopingiem. Drużyny płaciły od 150 tys. do 250 tys. euro rocznie, żeby WADA mogła nas kontrolować.

Jeśli ASO nie dopuści Froome’a do TdF, to - jak zastanawia się brytyjski „The Telegraph” - prawdopodobnie nie będzie mógł się odwołać do Trybunału Arbitrażowego ds. sportu. Głównie dlatego, bo ASO nie jest organizacją sportową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl