Choroba Hashimoto – obalamy 8 mitów na temat tego schorzenia

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Choroby tarczycy to obecnie bardzo częsty problem. Szacuje się, że w Polsce na Hashimoto cierpi ok. 800 tys. osób, przy czym większość chorych to kobiety. Niektórzy eksperci twierdzą, że u kobiet powyżej 35 lat, prawdopodobieństwo rozwoju chorób tarczycy wynosi ponad 30%. Podłoże tego schorzenia może być genetyczne, przyczyną może być również stres, niedobory żywieniowe lub toksyny obecne w środowisku. Etiologia Hashimoto nie została jednak jeszcze do końca zbadana. Diagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne, gdyż objawy są często niespecyficzne (zmęczenie, depresja, lęk). Tarczyca pozostaje zatem jednym z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych gruczołów. W tym materiale rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat choroby Hashimoto.
Choroby tarczycy to obecnie bardzo częsty problem. Szacuje się, że w Polsce na Hashimoto cierpi ok. 800 tys. osób, przy czym większość chorych to kobiety. Niektórzy eksperci twierdzą, że u kobiet powyżej 35 lat, prawdopodobieństwo rozwoju chorób tarczycy wynosi ponad 30%. Podłoże tego schorzenia może być genetyczne, przyczyną może być również stres, niedobory żywieniowe lub toksyny obecne w środowisku. Etiologia Hashimoto nie została jednak jeszcze do końca zbadana. Diagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne, gdyż objawy są często niespecyficzne (zmęczenie, depresja, lęk). Tarczyca pozostaje zatem jednym z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych gruczołów. W tym materiale rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat choroby Hashimoto. 123rf.com
Choroby tarczycy to obecnie bardzo częsty problem. Szacuje się, że w Polsce na Hashimoto cierpi ok. 800 tys. osób, przy czym większość chorujących to kobiety.

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Może być bardzo niebezpieczna, ponieważ skutkuje zniszczeniem tarczycy i spadkiem produkowanych przez niego hormonów. Jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

Eksperci twierdzą, że u kobiet powyżej 35 lat, prawdopodobieństwo rozwoju chorób tarczycy wynosi ponad 30%. Podłoże tego schorzenia może być genetyczne, przyczyną może być również stres, niedobory żywieniowe lub toksyny obecne w środowisku. Etiologia Hashimoto nie została jednak jeszcze do końca zbadana. Diagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne; objawy są często niespecyficzne (zmęczenie, depresja, lęk). Tarczyca pozostaje więc jednym z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych gruczołów. W tym materiale rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat choroby Hashimoto.

Czytaj: Objawy chorób autoimmunologicznych nasilają się latem. Na co zwrócić uwagę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Choroba Hashimoto – obalamy 8 mitów na temat tego schorzenia - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl