Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Uczestnicy rozważają Mękę Pańską

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 7 lat
Rozpoczęła się Centralna Droga Krzyżowa, którą ulicami Warszawy prowadzi metropolita kardynał Kazimierz Nycz. Uczestnicy drogi krzyżowej, rozważając Mękę Pańską, zastanawiają się nad uczynkami miłosierdzia względem duszy i ciała.

Spis treści

Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie

Centralna Droga Krzyżowa wyruszyła w Warszawie sprzed kościoła akademickiego św. Anny na pl. Teatralny. Wierni przejdą ulicami: Miodową, Senatorską, Wierzbową, pl. Piłsudskiego, Królewską i wrócą Krakowskim Przedmieściem pod kościół akademicki. Przewodniczy jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Nabożeństwo rozpoczęła modlitwa franciszkańska, w której wierni prosili, aby Bóg uczynił z nich „narzędzia swojego pokoju”, aby siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść.

Wcześniej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela liturgii Męki Pańskiej przewodniczył biskup Piotr Jarecki.

Na czele procesji niesiony jest wielki krzyż, który kolejno będą przejmować przedstawiciele różnych środowisk, m.in. księża, siostry zakonne, członkowie wspólnot neokatechumenalnych, studenci, strażnicy miejscy, kolejarze, prawnicy, rzemieślnicy, strażacy, żołnierze, policjanci i radni.

Tegoroczne rozważania przygotował o. Piotr Owczarz, kapucyn z klasztoru przy ul. Miodowej w Warszawie.

W każdej z kolejnych czternastu stacji wierni przyjrzą się jednemu z uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.

Wśród uczynków duszy Kościół katolicki wymienia: grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować oraz modlić się za żywych i umarłych.

Do uczynków miłosiernych względem ciała Kościół zalicza: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać oraz umarłych pogrzebać.

Po raz pierwszy drogę krzyżową na ulicach Warszawy zorganizowano w 1994 roku.

Wielki Piątek w Kościele katolickim

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu – to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy św. Centrum liturgii wielkopiątkowej jest uroczysta adoracja krzyża. Często tego dnia odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym, do aż Wielkanocy, wierni czuwają przy symbolicznym grobie Jezusa.(PAP)

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl