Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena zdrady. Felieton Grzegorza Tabasza

Grzegorz Tabasz
Miłosne śpiewy ptaków, które słychać zza oknem wczesnym rankiem i wieczorami, niewiele mają wspólnego z uczuciami wyższymi. Żadne tam wyznania dozgonnej miłości. Nic, tylko twarde, biznesowe rzekłbym stąpanie po ziemi. Nie wierzycie? To posłuchajcie.

To, że ptaki śpiewające, sikorki, wróble i inny upierzony drobiazg jest niestały w uczuciach wiemy z absolutną pewnością dopiero od kilku lat. Rozwiązłość sprzyja różnorodności genetycznej w obrębie gatunku i zwiększa jego odporność na zmiany środowiska.

Stałe związki mają zalety i część ptaków poszła drogą dozgonnej wierności, lecz bogate życie seksualne jest stałym fragmentem gry. I to wielu gatunków ptaków. Rozwiązłość jednak kosztuje. Ornitolodzy przebadali wróble na odizolowanej wyspie. Dzięki badaniom DNA mogli prześledzić losy związków i ich potomstwa.

Samce zdecydowanie gorzej opiekują się pisklętami poczętymi w wyniku zdrady. Bastardy dostają mniej pokarmu. Skąd panowie wiedzą, które pisklaki są swoje, a które cudze? Obserwując zachowanie partnerek. Im większe skłonności do skoku w bok, tym mniejszy zapał do łożenia w zawartość gniazda. Czyli wyraźna tendencja do preferowania wierności i stałości. I nie chodzi tu o moralność, jeno o bardzo egoistyczne dążenie do przekazania swoich własnych genów.

Co do niewiernych samiczek, to na ich usprawiedliwienie mam tylko jedno: wszak do zdrady trzeba dwojga…

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski