Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mostów na Berdychowie coraz bliżej. Teren przejęli archeolodzy

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Budowa mostów nad Wartą i Kanałem Ulgi rozpocznie się w tym roku, teraz teren będą badać archeolodzy
Budowa mostów nad Wartą i Kanałem Ulgi rozpocznie się w tym roku, teraz teren będą badać archeolodzy PIM
Archeolodzy rozpoczynają badania na Zagórzu, w południowej części Ostrowa Tumskiego, które mają poprzedzić budowę dwóch przepraw pieszo-rowerowych nad Wartą i Kanałem Ulgi. Dwa mosty połączą tu połączą Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwaliszewo.

– Zbliżamy się do budowy przeprawy, która będzie kluczowym uzupełnieniem infrastruktury pieszo-rowerowej po obu stronach Warty. Mosty Berdychowskie usprawnią codzienne podróże poznaniaków, a dla turystów będą także dodatkową atrakcją jako punkt widokowy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Tereny nadwarciańskie są coraz popularniejszym miejscem rekreacji. Dodatkowo spodziewamy się, że jednym z efektów inwestycji będzie aktywizacja terenu południowego cypla Ostrowa Tumskiego.

Czytaj też: Tak wyglądała najstarsza znana nauce Wielkopolanka! Poznaj ją w muzeum w Poznaniu

Spółka Budimex, wykonawca wyłoniony w przetargu, przystąpiła do przygotowania pełnej dokumentacji projektowej.

– Rozpoczynające się badania archeologiczne są stałą procedurą w tak historycznych miejscach jak Ostrów Tumski. Przeprowadzane są badania georadarowe, których celem jest identyfikacja podziemnych śladów dawnych konstrukcji kamiennych lub ceglanych. Archeolodzy przystępują też do pierwszych prac wykopaliskowych – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

PIM informują, że badania prowadzą pracownicy Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

– Południowy kraniec Ostrowa Tumskiego, który zostanie połączony z Berdychowem i Chwaliszewem, to miejsce ważne historycznie. Przez budowę i rozbiórkę XIX-wiecznych fortyfikacji pruskich teren ten podlegał licznym przekształceniom, dlatego badacze spodziewają się, że zniszczono wtedy ślady starszego osadnictwa – podają Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Wobec przekształceń terenu wywołanych pracami XIX-wiecznych budowniczych fortu, istnieje więc niewielkie prawdopodobieństwo odkrycia starszych nawarstwień, związanych z ludźmi zamieszkującymi to miejsce w pradziejach i średniowieczu. Badacze spodziewają się jednak m.in. śladów po dawnych umocnieniach brzegów. Archeolodzy nie wykluczają, że mogą trafić na relikty Reduty Katedralnej (fort Radziwiłła) z 1856 r. na obecnym Zagórzu. Przewidują, że znajdą ślady wału ziemnego lub południowy skraj fosy.

Po archeologach na teren budowy mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną wejdą już ekipy budowlane i ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Oba obiekty mają postać w czasie około dwóch lat. Inwestor informuje, że mosty poprowadzą pieszych i rowerzystów od ul. Berdychowo, poprzez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze) do Chwaliszewa w okolicy parku w Starym Korycie Warty. Przeprawa tym samym ułatwi komunikację okolic kampusu Politechniki Poznańskiej z południowym rejonem Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią miasta, w tym ze Starym Rynkiem.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na poznańskim Strzeszynie otwarto Park im. Alberta Camus, francuskiego pisarza, wołającego w obronie robotników Poznańskiego Czerwca 1956 roku

Albert Camus wstawił się za robotnikami Poznańskiego Czerwca...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski