Boże Ciało - 10 faktów, których nie znasz o tym święcie

Family News Service
Wideo
od 16 lat
Święto Bożego Ciała ma bardzo długą tradycję. Wielu ciekawych faktów mogliście o nim nie wiedzieć. Czym był cud z Bolseny? Kim była bł. Julianna? Dlaczego oczy całej Polski zwrócone są dziś na Spycimierz? Oto 10 ciekawostek i zwyczajów związanych z dzisiejszym świętem – uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

10 faktów o Bożym Ciele

Święto Bożego Ciała to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to święto ruchome, przypadające w czwartek po niedzieli Najświętszej Trójcy. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego w uroczystych procesjach z Najświętszym Sakramentem przechodzą ulicami miast, miasteczek oraz wsi w całej Polsce.

1. Ruchome święto

Data uroczystości uzależniona jest od tego, kiedy wypada Wielkanoc – ta odbywa się w pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni. Święto Bożego Ciała przypada 60 dni po Wielkiej Nocy.

2. Czwartek to nie przypadek

Boże Ciało obchodzimy w czwartek. Nie jest to przypadek. W Wielki Czwartek odbyła się Ostatnia Wieczerza, którą Jezus sprawował ze swoimi uczniami – przemienienie chleba i wina w Swoje Ciało i Krew. Wtedy też został ustanowiony Sakrament Eucharystii. O ile Wielki Czwartek jest dniem zadumy, o tyle Boże Ciało to bardzo radosna uroczystość.

3. Pierwsza była Belgia

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została ustanowiona po widzeniach bł. Julianny z Cornillon, augustianki. W 1245 roku miał się jej ukazać Chrystus, który po widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii. Wyznaczył nawet dzień – czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. W związku z objawieniami zakonnicy, biskup Robert z Thourotte ustanowił w diecezji Liège (dzisiejsza Belgia) święto Bożego Ciała.

4. Boże Ciało w Polsce już od XIV w.

W Polsce początki Bożego Ciała sięgają 1320 roku – święto wprowadził biskup Nankier na synodzie krakowskim (diecezja krakowska). W 1420 roku synod gnieźnieński uznał Boże Ciało jako święto obowiązujące we wszystkich diecezjach w Polsce.

5. Urban IV - papież od Bożego Ciała

11 sierpnia 1264 roku papież Urban IV ogłosił bullę Transiturus – de hoc Mundo, na mocy której Boże Ciało stało się świętem całego Kościoła. Dokument nie został jednak wydany z powodu śmierci papieża. Dopiero Jan XXII, w 1317 roku, włączył bullę do zbioru praw kanonicznych. W 1389 roku Urban VI zaliczył uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa w poczet świąt Kościoła.

6. Pierwsze procesje w XIII w. w Kolonii

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-1275 w Kolonii. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W XIV wieku procesje pojawiły się m.in. w Anglii, Niemczech, Polsce, w północnych Włoszech. W XV wieku budowano już cztery stacje jako stacje procesyjne. W pochodzie uczestniczyli duchowni, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne oraz rzesze wiernych. Zdarzało się, że łączono procesje z intencją błagalną o dobre plony, odwrócenie nieszczęść czy nieurodzaju.

7. Dogmat eucharystyczny i cud z Bolseny

Na rozwój kultu eucharystycznego, ustanowienie oraz rozpowszechnienie święta Bożego Ciała miało wpływ przyjęcie przez Kościół na Soborze Laterańskim IV, w 1215 roku, dogmatu o transsubstancjacji, czyli realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa W 1263 roku, w Bolsenie (teren dzisiejszych Włoch), wydarzył się cud. W czasie jednej z mszy świętych, podczas przemienienia, kapłan miał zauważyć, że z konsekrowanej hostii, wprost na leżący na ołtarzu korporał, zaczęły spadać krople krwi.

8. Ważne zadanie polskiego Króla na procesji

W warszawskich procesjach, jeszcze przed rozbiorami, kapłana niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem podtrzymywał król wespół z najwyższymi dostojnikami państwowymi. Opisywał to w Pamiętnikach Jędrzej Kitowicz.

9. Taniec feretronów i droga kwiatami usłana

Taniec dwustronnych obrazów tzw. feretronów na Kaszubach, chodnik z kwiatów przebiegający przez wieś Spycimierz (woj. łódzkie), łowickie stroje ludowe, zrywanie gałązek brzozy, które rolnicy niejednokrotnie wbijają w pole, aby zapewnić ziemi urodzaj – to tylko niektóre ze zwyczajów związanych z Bożym Ciałem. Wianki, które zostały poświęcone w Boże Ciało miały chronić domowników przed burzą, piorunami i nieszczęściem. Umieszczano je również w stajni i oborze, aby chronić zwierzęta przed zarazą. Zgodnie z tradycją w czwartek po Bożym Ciele po Krakowie odbywa harce Lajkonik, dawniej zwany Konikiem Zwierzynieckim.

10. Oktawa Bożego Ciała

Oktawa Bożego Ciała w liturgii rzymskiej istniała do 1955 roku. Została zniesiona przez papieża Piusa XII. Jednak w związku z pobożnością ludową na prośbę Episkopatu Polski w naszym kraju został zachowany zwyczaj obchodzenia oktawy i kultywowania tradycji codziennej procesji przez kolejne 7 dni po Bożym Ciele.

Family News Service

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
All
Kościół Powszechny czy Polski?
m
milioner
Jak się nie podobają komuś Polskie święta ,czy kościół ,i tradycje, to co tu jeszcze robisz ?, jest wiele państw w których nie ma świąt czy katolików.

Więc dlaczego musisz innym na rzucać swoje ideologie , widocznie nie pasujesz do tego Państwa.

Wyjedź i nie zatruwaj umysłu innych ludzi , jaki kraj taki obyczaj .

I tak nic nie zmienisz ludzi dobrej woli jest więcej .

W kraju muzułmanów za wprowadzaniu swoich przekonań czy nękaniu innych jutro byłbyś ścięty.
o
omg
Wyznawcy PISu i inni żyjący z pasożytnictwa udaja dziś wierzacych, pobożnych i życzliwych. Jutro już nadal będą niegodziwcami
M
Mnie wurvia
8 czerwca, 7:42, Katolik:

Jest wolność i demokracja i ludzie świętują co chcą. Nikt nie będzie mi mówił co mam świętować a czego nie.

8 czerwca, 09:16, janusz:

To obraża moje uczucia ateistyczne!!!!

100/100

p
potencjalny klijent
8 czerwca, 09:16, inka:

.Jebie. mnie to

Podaj cennik

p
pol
8 czerwca, 09:45, Gość:

Najgorsze jest to że w takim wolnym dniu nie ma gdzie iść bo na jakieś inne uroczystości nie kościelne w tym dniu nie ma co liczyć .

to sobie coś zorganizuj

l
lll
7 czerwca, 11:33, E:

W bibli nie ma takigo święta. W katolicyźmie to same tradycje. Wystarczy przeczytać tylko biblię a większości otworzyły by się oczy.

Ale rabinie smęcicie

G
Gość
Najgorsze jest to że w takim wolnym dniu nie ma gdzie iść bo na jakieś inne uroczystości nie kościelne w tym dniu nie ma co liczyć .
g
grażyna
7 czerwca, 11:30, Ewa:

Święto kradzionych kwiatów ludziom z działek. W ubiegłym roku ogołocili działki na Klecińskiej. U mnie zostały same łodygi a u sąsiadów to nawet z korzeniami wyrwali. Na innych działkach pewnie to samo no bo skąd mają brać kwiaty, do kwiaciarni nie pójdą. Więc to nie święto Bożego Ciała tylko kradzionych kwiatów.

Co tam. Później się pomodli, wypłacze w konfesjonale i ksionc ułaskawi.

j
janusz
8 czerwca, 7:42, Katolik:

Jest wolność i demokracja i ludzie świętują co chcą. Nikt nie będzie mi mówił co mam świętować a czego nie.

To obraża moje uczucia ateistyczne!!!!

i
inka
.Jebie. mnie to
c
cc
Inaczej mówiąc Dzień Kanibala.
a
ab
"Adoracja Najświętszego Sakramentu (z łac. adoratio - oddawanie czci, uwielbienie) – w katolicyzmie (a także w nurcie anglokatolickim w anglikanizmie): oddawanie czci Bogu, który - zgodnie z doktryną - obecny jest w Najświętszym Sakramencie wystawionym w monstrancji, odkrytej puszce z Najświętszym Sakramentem lub też w tabernaculum".

No właśnie. Najważniejsza sprawa to zamknąć Zbawiciela w złotej klatce lub w jakiejś puszce. No i oczywiście zamknąć należy bezapelacyjnie na klucz. Proponuję w tym miejscu mieć dwa kluczyki. Tak w razie czego jakby jednak jakiś sukienkowy nieopatrznie zgubił ten pierwszy klucz!

Jednak pod tym moim sarkazmem czai się prawda! Wierzycie w głupoty, księża i biskupi Was kłamią, i się z Was śmieją a Wy za owe kłamstwa przynosicie im koperty z kasą. Pasibrzuchy molestują Wasze dzieci, zakonnice znęcają się nad Waszymi Maluchami a Wy nadal przynosicie im koperty z kasą.

Niestety ale jesteście niewolnikami papieży i biskupów!

Syn Boży Umarł i Zmartwychwstał! Syn Boży poszedł do Nieba i zasiadł po Prawicy Boga Ojca. Syn Boży pewnego dnia przyjdzie powtórnie i zabierze ludzi wierzących do Domu Ojca! (Zobacz: Ewangelia według Jana 14/1-3).

A tu patrz: Szatan chce zamknąć Stwórcę w złotej klatce!
K
Katolik
Jest wolność i demokracja i ludzie świętują co chcą. Nikt nie będzie mi mówił co mam świętować a czego nie.
W
Wujek Dobra Rada
Jak się przyjrzeć kalendarzowi świąt celebrowanych przez "pogan" zamieszkujących ziemie Lechistanu (tak do tej pory mówi się o Polsce np. w Turcji) to dziwnie pokrywa się on z kalendarzem świąt wprowadzonych przez kościół katolicki...
Wróć na i.pl Portal i.pl