Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bój jedynek, czyli kto się zmierzy w eurowyborach

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Pięć lat temu Bartosz Arłukowicz startował z hasłem „sześciopaka”, czyli sześciu zadań. M.in. powszechny dostęp do procedury in vitro, regulacja cen leków na rynku europejskim
Pięć lat temu Bartosz Arłukowicz startował z hasłem „sześciopaka”, czyli sześciu zadań. M.in. powszechny dostęp do procedury in vitro, regulacja cen leków na rynku europejskim Andrzej Szkocki
Bartosz Arłukowicz będzie liderem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu w naszym okręgu. Wiemy, z kim będzie konkurował. Dziś zapadną decyzje w sprawie kolejnych list.

Zachodniopomorskie razem z lubuskim tworzą okręg 13 w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partie będą walczyły tu o trzy lub cztery mandaty (zdecyduje frekwencja). W 2019 r. mandaty zdobyły cztery osoby: Bartosz Arłukowicz z PO, Bogusław Liberadzki z SLD oraz Elżbieta Rafalska i Joachim Brudziński z PiS.

W środę listy do czerwcowych wyborów zatwierdziła KO. O tym, że Arłukowicz będzie startował z pierwszego miejsca, było wiadomo od dawna. Jest on wśród wąskiej grupy polskich polityków, którzy spełniają definicję „lokomotywy wyborczej”. Pięć lat temu, startując z II miejsca, zdobył ponad 239 tys. głosów. Zdeklasował wieloletniego europarlamentarzystę z lewicy, Bogusława Liberadzkiego, który choć miał „jedynkę”, zdobył 100 tys. głosów.

W ubiegłym roku Arłukowicz zrezygnował z mandatu w europarlamencie i wystartował jesienią do Sejmu. I choć przypadł mu okręg koszaliński, to ponownie zadziałał „efekt lokomotywy”. Zdobył 67 tys. głosów.

Wśród szczecińskich kandydatów KO do europarlamentu jest radna Urszula Pańka (5 miejsce). Z drugiego miejsca wystartuje posłanka Elżbieta Polak, była marszałek lubuskiego.

Dzisiaj mamy poznać kandydatów m.in. koalicji Polska 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zapowiedział to wczoraj Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi.

- Czekamy na te decyzje - mówi Agnieszka Kosińska, szefowa Polski 2050 w regionie.

Na razie nie wiadomo, kto zdobędzie „jedynkę” i czy będzie to polityk Polski 2050, czy PSL.

Dziś także decyzja w sprawie list lewicy. Tu wiadomo więcej, choć wciąż nieoficjalnie. Lewica chce w okręgu 13 wystawić Włodzimierza Cimoszewicza, byłego premiera. „Dwójką” może być Dawid Krystek, wicewojewoda zachodniopomorski i szef lewicy w Szczecinie.

Krystek na razie dyplomatycznie milczy.

- W piątek zarząd ustala listy - powiedział „Głosowi” w czwartek.

Listę Prawa i Sprawiedliwości ma otwierać Joachim Brudziński, obecny europarlamentarzysta. Partia miała zatwierdzić listy wczoraj późnym popołudniem.

- To była kadencja pełna szalonych pomysłów, jak Zielony Ład czy pakt migracyjny. Musimy powstrzymać to szaleństwo! - zapowiedział wczoraj polityk PiS.

Brudziński trafił na czołówki europejskich gazet, gdy redakcja „Politico” sprawdziła w połowie kadencji, który z europosłów najczęściej przemawia w PE. Wygrał Brudziński z wynikiem ponad 10 tysięcy wypowiedzianych słów.

II miejsce na liście do PE ma przypaść Elżbiecie Rafalskiej, byłej minister rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński