MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Artyści z Ukrainy mogą wziąć udział w programie Rezydencja. I przygotować własny spektakl

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Anna Wagner/ Teatr Śląski
Przyjechali z traumą wojenną w sercu. Próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W swoich rodzinnych stronach pracowali jako aktorzy, tworzyli scenografie, pisali sztuki, zajmowali się kwestiami technicznymi. Dziś tego im brakuje. Wielu porzuciło swoje profesje i deklarują pomoc w sprzątaniu domów czy w remontach. Artyści z Ukrainy przebywający na Śląsku będą mogli wrócić do zawodu. Pomogą im polscy artyści.

Śląska scena dla Ukrainy. Rusza program Rezydencja

Pomysłodawcą „oddania sceny” artystom z Ukrainy, którzy uciekli przed pożogą wojenną, jest Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego. Ale swoją pomoc w organizacji tworzenia projektów artystycznych, deklarują także inne teatry.

Artyści z Ukrainy mogą zgłaszać chęć udziału do 12 kwietnia. Projekty mogą być różne, zarówno te odwołujące się do obecnej sytuacji wojennej, ale - niekoniecznie. Ich tematyka może być zupełnie inna, mogą być również kontynuacją działań podjętych w rodzimych teatrach.

Natomiast 19 kwietnia, przedstawiciele teatrów spotkają się, omówią zgłoszenia i wtedy też zapadną decyzje, co do formy i liczby prezentowanych projektów. Wiadomo, że na ich przygotowanie będą trzy miesiące.

Ewa Niewiadomska, przewodnicząca Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego podkreśla, że od pierwszego dnia wojny teatry w całej Polsce niosą pomoc artystom pochodzącym z tego kraju - w różnej formie, poprzez zbiórki, udzielanie wsparcia duchowego i materialnego. Teraz przyszedł czas na kolejny pomysł.

- Uruchamiamy dla nich program rezydencji artystycznych. Bazą rezydencji będzie katowicka scena, a patronat nad nimi obejmuje Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. Nasze teatry mogą realnie pomóc w stworzeniu spektaklu w ramach rezydencji. Liczy się każdy rodzaj i wymiar wsparcia finansowego, materialnego, artystycznego czy organizacyjnego. Efekty tej współpracy, a przede wszystkim dzieło ukraińskich artystów, pokażemy widzom - podkreśla.

Dla aktorów, tancerzy, reżyserów, choreografów...

Program skierowany jest do osób, które przyjechały do Polski z objętej wojną Ukrainy, zarówno do kolektywów twórczych, jak i indywidualnych artystów: aktorek i aktorów, tancerek i tancerzy, reżyserek i reżyserów, choreografek i choreografów, dramatopisarek i dramatopisarzy, scenografek i scenografów, osób tworzących kostiumy, zajmujących się reżyserią świateł, produkcją spektakli, tworzeniem wydarzeń artystycznych, a także pedagogiką teatru.- Zbombardowany Teatr Dramatyczny w Mariupolu stał się drastycznym symbolem rosyjskiej agresji w Ukrainie. W obliczu toczącej się w tym kraju wojny chcemy okazać jedność z narodem ukraińskim, z twórcami i ludźmi kultury - podkreśla Aneta Głowacka, rzeczniczka prasowa Teatru Śląskiego. Do tej pory nadesłano już 28 zgłoszeń (stan na 7.04). Najwięcej zgłosiło się aktorek i tancerek.

Formularz zgłoszenia i regulamin, dostępne także w języku ukraińskim, znajdziemy na stronie www.teatrslaski.art.pl
Link: https://tiny.pl/9278k

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera