Podstawy fotografii – jak zacząć robić dobre zdjęcia?

  Podstawy fotografii – jak zacząć robić dobre zdjęcia?

  Artykuł Partnera

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Podstawy fotografii – jak zacząć robić dobre zdjęcia?
  Egzotyczne wakacje, spotkanie ze znajomymi, pierwsza wyprawa z dzieckiem na basen, spacer po lesie w letni dzień, wesele najlepszej koleżanki…co chwila nadarzają się w naszym życiu okazje, które chcielibyśmy uwiecznić na zdjęciach. Bo są dla nas ważne, bo fajnie się bawiliśmy, bo widoki zapierały dech w piersiach. Niestety, często nasze zdjęcia tego wszystkiego nie oddają. Jeśli marzyliście zawsze, żeby zacząć robić dobre fotki, to może właśnie jest ten moment? To wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Zacznijmy od zupełnych podstaw.
  Podstawy fotografii – jak zacząć robić dobre zdjęcia?

  Kadrowanie i kompozycja


  Najczęściej, amatorskie zdjęcia robi się na zasadzie – ustawiamy obiekt w środku kadru i pstrykamy. Kompozycja centralna jest jednak dość statyczna, nudna i odwraca uwagę od wszystkiego, co dzieje się poza centrum fotografii. Warto trochę pokombinować z kompozycją np. odsunąć główny obiekt od centrum zdjęcia, dzięki czemu zdjęcie nabierze dynamiki, a nasz wzrok padnie na inne jego elementy. Przyda się zastosować tzw. zasadę trójpodziału – podzielić kadr na trzy części liniami w poziomie i pionie (w głowie, choć wiele aparatów nakłada na kadr taką siatkę). Interesujące obiekty umieśćmy w kadrze na przecięciu którejś z tych linii – czy to nasz obiekt, czy np. linię horyzontu. Zwracajmy dodatkowo uwagę by wypełnić cały kadr tylko elementami, które są ładne, istotne, przydatne dla kontekstu. Szerokie kadrowanie, ujmujące nic nie wnoszące do zdjęcia elementy, to kolejny nagminny błąd amatorskich zdjęć. By uzyskać odpowiedni efekt, należy zagrać trochę na złudzeniu, że to, co bliżej aparatu wydaje się większe (gdy chcemy zmieścić duży obiekt i małe postacie) lub wykorzystać zoom. Najpierw sprawdźmy kilka ustawień, zróbmy też parę zdjęć z różnymi zbliżeniami czy z kilku miejsc, by złapać odpowiedni kadr. Praktyka czyni mistrza, jak to powiadają.

  Odpowiednie światło


  Światło to podstawa zdjęcia. Trzeba nauczyć się rozpoznawać jego wpływ na ujęcia – źródło światła, kąt pod jakim pada, doświetlenie głównego obiektu. To bardzo trudna część fotografowana. Utarło się, że nie robi się zdjęć pod światło. Rzeczywiście grozi to prześwietlonymi zdjęciami, ale są sytuacje, w których zrobienie zdjęcia pod światło ma sens – oczywiście tak, by cokolwiek było na nim widać. Romantyczne czy sentymentalne w wymowie ujęcia bardzo często są robione pod światło np. zachodzącego słońca. W plenerze inaczej operuje światło pełnego słońca, inaczej podczas pochmurnego dnia. Oddzielnym tematem są zdjęcia nocne, które potrzebują lampy błyskowej, choć i tak nie zawsze się udają. Ważne, aby obserwować wpływ światła na nasze obiekty na zdjęciu, co z czasem pozwoli wyczuć, jak w danym momencie światło „zagra” w planowanym przez nas ujęciu.

  Sposób fotografowania


  Wyróżnia się trzy tryby w aparatach: automatyczny, półautomatyczny i manualny. Najłatwiej jest robić zdjęcia automatem, ale w ten sposób nie masz wpływu na fotografię i technologia „odwala” całą robotę za Ciebie. Jeśli chcesz robić ciekawe i nieamatorskie zdjęcia, musisz opanować tryb manualny i trzy parametry, które z nim się wiążą: ISO, przysłona (często nazywana przesłoną) oraz czas naświetlenia. Przysłona to mechaniczna część obiektywu, składająca się z nachodzących na siebie blaszek. Służy ona do regulacji ilości światła przechodzącej przez obiektyw, dlatego jej regulacja decyduje o naświetleniu zdjęcia. Czas naświetlenia to czas, podczas którego jest otwarta migawka i tym samym naświetlany jest element światłoczuły. Wpływa na naświetlenie fotki, a także może pomóc osiągnąć różne efekty, jak zamrożenie obiektu w locie czy smugę światła. Czułość ISO określa ilość światła potrzebną do prawidłowego naświetlenia fotografii. Im mniejsza wartość ISO, tym więcej światła potrzeba. Odpowiednie zgranie wszystkich tych parametrów jest dość trudne dla początkujących fotografów – w przechodzeniu do manuala, można najpierw zatrzymać się na trochę prostszym trybie półautomatycznym.

  A może kurs?


  To tylko niektóre z technicznych podstaw fotografii – są jeszcze kwestie jasności, balansu bieli, odpowiedniej ekspozycji. Jednak aby móc zając się tymi aspektami na spokojnie, w domu przy komputerze, rób zawsze zdjęcia w trybie RAW. To pozwoli Ci skupić się na uchwyceniu kadru, znalezieniu inspiracji, ustawieniu odpowiedniej kompozycji, a dopiero później będziesz mógł popracować nad kwestiami typowo technicznymi. Fotografia to sztuka niełatwa, ale przynosząca wiele satysfakcji. I podobno niemal każdy jest w stanie opanować jej podstawy, by robić przynajmniej niezłe fotki. Gdybyś chciał zgłębić temat, polecamy profesjonalne kursy podstaw fotografii (np. taki https://www.akademianikona.pl/kursy/6/kurs-podstaw-fotografii-jak-robic-ladne-i-ciekawe-zdjecia/), gdzie poznasz nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktykę robienia zdjęć pod okiem specjalistów. Jeśli złapiesz bakcyla, to może po podstawach przejdziesz do zagadnień bardziej zaawansowanych i znajdziesz swoje nowe hobby, a nawet i zawód.

  Źródła: "Fotografia dla początkujących – kompozycja i kadrowanie”, Ł. Kacperczyk,

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Wielka akcja CBA w Warszawie! Agenci weszli do siedzib kilku znanych firm

  Wielka akcja CBA w Warszawie! Agenci weszli do siedzib kilku znanych firm

  Pomnik Jarosława Kaczyńskiego czy muzeum komunizmu? Pomysły na Pałac Kultury

  Pomnik Jarosława Kaczyńskiego czy muzeum komunizmu? Pomysły na Pałac Kultury

  Studenci wrócą do wojska. Armia im za to zapłaci. Powstaną oddziały na uczelniach. Także w Warszawie!

  Studenci wrócą do wojska. Armia im za to zapłaci. Powstaną oddziały na uczelniach. Także w Warszawie!

  Mieszkania dla warszawiaków: poznajcie nowy program mieszkaniowy! [GALERIA]

  Mieszkania dla warszawiaków: poznajcie nowy program mieszkaniowy! [GALERIA]