Menu Region

Minister środowiska chciał przeforsować ustawę, która...

Minister środowiska chciał przeforsować ustawę, która pomogłaby jego fundacji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Eksperci do spraw gazów cieplarnianych negatywnie oceniają pomysł ministra środowiska, aby sprzedaż praw do emisji gazów powierzyć stworzonej przez niego fundacji EkoFundusz.
O sprawie napisał "Newsweek". Według tygodnika, z powodu opieszałości Polski w przyjęciu ustawy o handlu emisjami, tracimy setki milionów euro. Winą za to "Newsweek" obarcza ministra środowiska. Tygodnik przekonuje, że Maciej Nowicki chciał skonstruować ustawę w taki sposób, aby prawa do handlu gazami otrzymała stworzona przez niego fundacja EkoFundusz.

Ekspert Bussiness Centre Club ds.
zmian klimatycznych Ryszard Pazdan uważa, że wskazanie EkoFunduszu jako podmiotu sprzedającego prawa do emisji gazów było nieuczciwe. Przyznaje jednak, że fundacja stworzona przez ministra środowiska najlepiej nadaje się do handlu prawami do emisji gazów. Ekspert BCC podkreśla, że pretensje za brak ustawy o handlu emisjami można mieć nie tylko do obecnego rządu, ale także do poprzednich.

Zajmujący się sprawami handlu emisjami Przemysław Chudy uważa, że projekt ustawy jest nieprawidłowo skonstruowany, bowiem sprzedaż uprawnień nie będzie miała charakteru wolnorynkowego. W jego ocenie, sprzedaż niewykorzystanego limitu emisji CO2 będzie sterowana centralnie.

Każdy kraj ma określony limit emisji gazów cieplarnianych. Jeżeli go nie wykorzysta, to nadwyżkę będzie mógł sprzedać innym krajom. Jak wyliczył "Newsweek", w ubiegłym roku Polska mogłaby otrzymać z tego tytułu około 6 miliardów euro. Tygodnik przestrzega, że kolejne miesiące zwłoki zmniejszają szanse na zarobienie milionów euro, bowiem ceny skupu gazów cieplarnianych spadają.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

do dymisji

+9 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wybrałem Zachód (gość)  •

Dymisja! NIC MNIEJ!!! Polacy MAJA JUZ TEGO DOSC!

odpowiedzi (0)

skomentuj