Menu Region

Ruszamy na zakupy

Ruszamy na zakupy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Ewa Wesołowska

Prześlij Drukuj
Skuty kryzysem rynek mieszkaniowy wyraźnie na wiosnę odmarza. Widać to już w Stanach Zjednoczonych. W lutym sprzedaż mieszkań i domów wzrosła tam o ponad 5 procent, podczas gdy jeszcze w styczniu dane pokazywały ponad 5-procentowy spadek.
Klientom, którzy ruszyli na zakupy, trudno się dziwić: ceny nieruchomości w niektórych rejonach spadły nawet o 30-40 proc. Nigdy nie było też tańszych kredytów. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych wynoszą o,25 proc. i są najniższe w historii. Efekt? Tylko w ciągu tygodnia liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła w USA o 21 proc.

Dla polskich ekspertów ożywienie za Atlantykiem to znak, że już wkrótce odwilż zacznie się również w nas. Pierwsze jaskółki już widać. Deweloperzy i agencje pośrednictwa w handlu nieruchomościami notują wzrost transakcji. Spadły bowiem ceny nieruchomości (średnio o 10 proc.), a banki, wprawdzie znacznie ostrożniej niż rok temu, ale dają kredyty.
Rekordy popularności bije zwłaszcza program "Rodzina na swoim", który pozwala zaciągnąć kredyt z dopłatą z budżetu państwa. Ożywieniu na rynku bankowym sprzyja również polityka RPP, która w marcu po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Dziś wynosi ona 3,75 proc. i jest najniższa w historii.

Wszystko wskazuje na to, że dla tych, którzy planują kupić mieszkanie czy dom, ten rok będzie najlepszy na zawarcie transakcji. Taniej już raczej nie będzie. Deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji mieszkaniowych, a więc gdy sprzedadzą to, co już wybudowali, ceny nieruchomości znów zaczną rosnąć. Chyba że kryzys okaże się mocniejszy od polityków i ekonomistów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się