Menu Region

Koniec brytyjskiej misji w Iraku

Koniec brytyjskiej misji w Iraku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Brytyjczycy przekażą dzisiaj Amerykanom i armii irackiej kontrolę nad Basrą- drugim co do wielkości miastem Iraku, a zarazem jego jedynym portem morskim.
Dowódca brytyjskich żołnierzy w Iraku oświadczył, że mogą oni odczuwać dumę z "zakończonej sukcesem" misji.

Do 31 maja z bazy pod Basrą odlecą do kraju ostatni brytyjscy żołnierze. Ich dowódca generał Andy Salmon opuści Irak już w tym tygodniu.

Podpułkownik Chris Coles, dowódca batalionu pancernego Huzarów Królewskich, największej brytyjskiej jednostki w Basrze, powiedział dziennikowi Birmingham News, że jego żołnierze przygotowali "w 80 procentach armię iracką do panowania nad sytuacją w mieście, uczyli ją taktyki patrolowania, organizowania punktów kontrolnych i rozbrajania stawiających opór rebeliantów.


Jeszcze pół roku temu w oczach amerykańskich wojskowych możliwość ewakuacji wojsk brytyjskich z Basry uchodziła za zdradę. Obecnie Brytyjczycy nie mają innego wyjścia - wycofują się na żądanie irackiego rządu i parlamentu.

Amerykanie, którzy mają z Irakiem osobną umowę o pobycie wojsk, obejmą strategiczną kontrolę nad Basrą, a bezpośrednią odpowiedzialność za bezpieczeństwo przejmie armia iracka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się