Menu Region

Ruszyła wyprawa ratowników TOPR w Himalaje

Ruszyła wyprawa ratowników TOPR w Himalaje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rano wyruszyła w Himalaje karawana polskiej wyprawy ratowników TOPR. Celem eskapady jest zdobycie siódmego co do wielkości ośmiotysięcznika - Dhaulagiri, położonego w środkowo-zachodniej części najwyższych gór świata, który ma wysokość 8167 m n.p.m. Kierownikiem wyprawy jest Ryszard Gajewski.
W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. Szczególną pamięć pragną oddać Jerzemu Hajdukiewiczowi, który wziął udział w dwóch wyprawach na Dhaulagiri oraz przyczynił się do rozwoju medycy górskiej i nowoczesnych metod ratowniczych.

Ratownicy wylecieli z Polski 23 marca. Dzisiaj o godzinie 9 rozpoczęli drogę do obozu bazowego, położonego na wysokości 4800 m n.p.m. W skład karawany wchodzi 80 tragarzy, którzy nieść będą 28 pakunków z ładunkiem osobistym i sprzętowym i drugie tyle wyposażenia bazy. Dotarcie do obozu bazowego planowane jest za 6-7 dni.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się