Menu Region

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Szawlach

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Szawlach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dzisiaj w litewskich Szawlach spotkali się prezydenci 3 państw bałtyckich Valdas Adamkus, Valdis Zatlers i Toomas Henrik Ilves. Prezydenci omówili aktualne sprawy dotyczące polityki zagranicznej, bezpieczeństwa energetycznego i wspólnych wysiłków w walce z kryzysem gospodarczym.
Prezedent Adamkus zapoznał swych bałtyckich kolegów z przygotowaniami Litwy do budowy nowej elektrowni jądrowej i zapewnił, że realizacja tego projektu należy do celów strategicznych państwa.

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii podkreślili wagę i znaczenie jakie ma dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego stworzenie wspólnego, sprawnie funkcjonującego rynku energetycznego i realizacja połączenia energetycznego ze Szwecją.

Prezydenci opowiedzieli się też za przedłużeniem misji kontroli powietrznej państw bałtyckich, prowadzonej przez NATO. Podkreślili, że misja ta jest w interesach nie tylko państw bałtyckich, ale i w interesach całego Sojuszu.

Spotkanie prezydentów 3 państw bałtyckich poświęcone było 5 rocznicy członkostwa w NATO.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Prezydent Polski Lech Kaczyński nie przybył na spotkanie. Polskę reprezentował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się