Menu Region

Poprawa sytuacji na rynku pracy dopiero w przyszłym roku....

Poprawa sytuacji na rynku pracy dopiero w przyszłym roku. "Widać wzrost optymizmu u przedsiębiorców"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Badania wskazują, że na rynku pracy nadchodzi przełom Badania wskazują, że na rynku pracy nadchodzi przełom

Badania wskazują, że na rynku pracy nadchodzi przełom (© 123rf)

Coraz więcej optymistycznych informacji napływa z rynku pracy: rośnie liczba firm deklarujących wzrost zatrudnienia, pracodawcy zgłaszają coraz więcej wolnych miejsc pracy.
Eksperci przyznają: mamy do czynienia z początkiem ożywienia. Ale jednocześnie zaznaczają: na diametralną zmianę sytuacji przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej do drugiej połowy przyszłego roku, aż gospodarka się na dobre rozpędzi.

- W ostatnim półroczu 39 proc. badanych pracodawców zwiększyło poziom zatrudnienia. W maju taką deklarację składało 27 proc. firm - wynika z sondażu "Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego "Randstad" i TNS. Maleje z kolei liczba firm, które zwalniają: zaledwie co piąta firma w ciągu ostatniego półrocza zmniejszała zatrudnienie.

Pracodawcy optymistyczniej spoglądają w przyszłość. - W ciągu najbliższych sześciu miesięcy zwiększenie liczby pracowników planuje 28 proc. firm. To istotny wzrost, o 8 pkt proc. więcej niż w maju - podkreśla Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji Randstad.

Potwierdzenie niosą inne sondaże. Na przykład raport Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia donosi, że zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje w przyszłości 12 proc. firm, a tylko 9 proc. zamierza redukować etaty, 74 proc. zaś nie planuje zmian personalnych.

- Rynek pracy wydaje się stabilizować, obserwujemy powolny, ale konsekwentny wzrost optymizmu wśród przedsiębiorców - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. - Przewidujemy, że nadchodzące miesiące umocnią ten pozytywny trend - dodaje.

Także dane z urzędów pracy pokazują, że jest coraz lepiej. - Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 13,0 proc. wobec 13,1 proc. w lipcu - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W końcu sierpnia zarejestrowanych było 2 mln 85 tys. osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o 8,4 tys. - wynika ze statystyk powiatowych urzędów pracy.
Rośnie też zapotrzebowanie na pracę: w sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 74,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 10 tys., czyli 16 proc., więcej niż w lipcu br. i 4,2 tys. więcej niż w sierpniu ub.r. - wynika z danych resortu pracy.

- Rzeczywiście, na rynku pracy widać symptomy ożywienia. Dotyczy to branży produkcyjnej: tutaj najszybciej należy spodziewać się poprawy, najpóźniej w budownictwie. Ale na wyraźniejsze zmiany przyjdzie trzeba jeszcze poczekać - mówi Dariusz Winek, dyrektor działu analiz BGŻ. Bo - jak dodaje - sezonowo tradycyjnie jesienią maleje liczba miejsc pracy w budownictwie, w hotelarstwie i gastronomii. - W dodatku we wrześniu na rynku pojawi się nowa fala absolwentów, z których wielu nie znajdzie zatrudnienia - tłumaczy dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji "Lewiatan". - Miesiące jesienne to czas wzrostu stopy bezrobocia, jednak w tym roku będzie to wzrost mniejszy niż w latach ubiegłych - komentuje minister Kosiniak-Kamysz. Według ministerstwa bezrobocie na koniec roku wzrośnie do ok. 14 proc.

- Wyraźniejszą poprawę odczujemy w II połowie przyszłego roku. Szacujemy, że już w II kwartale wzrost gospodarczy osiągnie poziom 2,5-2,7 proc., a w III kwartale możliwe jest 3 proc. To pozwoli na to, by gospodarka zaczęła generować nowe miejsca pracy, zacznie rosnąć liczba zatrudnionych - mówi Winek.
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

pozytywnie

+7 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jacek (gość)  •

jestem dobrej mysli, nawet o kredyty teraz nie jest ciezko, pozyczylem niewielka kwote w skoku chmielewskiego na niskim procencie

odpowiedzi (0)

skomentuj

u nas widać jedynie wzrost wydatków i niestety trzeba było pożyczyć kasę.

+7 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marta (gość)  •

najlepsze kredyty gotówkowe ma obecnie getin więc u nich go wzięliśmy. i oby teraz było lepiej!

odpowiedzi (0)

skomentuj

SRANIE W BANIE PO PIJAR

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

HISZPANIA 35 POLSZA 20 + PRACE SENzooNOWE CZYLI SZPORRAGI.

odpowiedzi (0)

skomentuj

• "Partia Kaczyńskiego prowadzi z Platformą aż 42:19"

+17 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

literat (gość)  •

http://wpolityce.pl/wydarzenia/62178-miazdzaca-przewaga-pis-w-ulicznym-sondazu-partia-kaczynskiego-prowadzi-z-platforma-az-4219
• "Jarosław Gowin porozumiał się z Pawłem Kowalem i Przemysławem Wiplerem"
http://wpolityce.pl/wydarzenia/62193-a-jednak-nowa-partia-jaroslaw-gowin-porozumial-sie-z-pawlem-kowalem-i-przemyslawem-wiplerem
• "Aż 6 lat nieudolnych rządów...potrzebował Jarosław Gowin by podjąć decyzję o wyjściu z Platformy"
http://wpolityce.pl/artykuly/62167-az-6-lat-nieudolnych-rzadow-donalda-tuska-potrzebowal-jaroslaw-gowin-by-podjac-decyzje-o-wyjsciu-z-platformy
• "Wysocy urzędnicy jeden po drugim składają dymisje"
http://wpolityce.pl/wydarzenia/62194-exodus-z-kancelarii-premiera-wysocy-urzednicy-jeden-po-drugim-skladaja-dymisje
• "Węgry są niepodległym, suwerennym państwem. Era kolonizacji się skończyła"
http://wpolityce.pl/wydarzenia/62168-orban-do-zagranicznych-firm-wegry-sa-niepodleglym-suwerennym-panstwem-era-kolonizacji-sie-skonczyla

odpowiedzi (0)

skomentuj

Poprawa?

+11 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Liverpool (gość)  •

Taaak; zwłaszcza jeśli PIS dojdzie do władzy i kartofelek dowali podatki które zapowiedział. Wszyscy będziecie wyć. Przynajmniej złoty zleci do 1£ za 8 zł.

skomentuj

i benzyna będzie po 5 zł

+12 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hahaha (gość)  •

zapomniałeś dodac

odpowiedzi (0)

skomentuj