Menu Region

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 już w...

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 już w najbliższy piątek [PROGRAM]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Szczepański

Prześlij Drukuj
W najbliższy weekend oczy filmowego świata będą zwrócone na małe miasteczko na Dolnym Śląsku. Skąd takie zainteresowanie? Sokołowsko to miejsce gdzie, przez kilka lat, dorastał wybitny reżyser polskiego kina, Krzysztof Kieślowski. Od trzech lat do „Śląskiego Davos” zjeżdżają aktorzy, producenci i fani twórczości autora „Trzech Kolorów”. Tegoroczna impreza rusza w piątek, 6 września. Gośćmi Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 będą m.in. Krystyna Janda, Artur Barciś, Cezary Pazura, Paweł Łoziński, Jacek Bławut, czy Marin Karmitz.
1/3

(© Materiały promocyjne/hommageakieslowski.pl)

Sokołowsko to niewielka, malownicza miejscowość położona w Górach Suchych, która obecnie znajduje się tuż przy granicy Polski z Czechami. Po raz pierwszy miasteczko zyskało rozgłos jeszcze w 1855 roku, kiedy nikt jeszcze nie słyszał nazwy Sokołowsko. Wówczas miejscowość leżała po niemieckiej stronie granicy i była znana jako Görbersdorf. O miasteczku zrobiło się głośno ze względu na pierwsze na świecie sanatorium chorób płuc, które założył dr Hermann Brehmer. Na placówce Brehmera wzorowano później słynne uzdrowisko w szwajcarskim Davos. Dlatego nazywanie Sokołowska „Śląskim Davos” wydaje się nie na miejscu. Bo to Davos powinno być „Szwajcarskim Sokołowskiem”.


Po zakończeniu drugiej wojny światowej do Sokołowska wprowadziła się rodzina Romana Kieślowskiego. Był rok 1951, a ojciec Krzysztofa cierpiał na gruźlicę. O przeprowadzce zadecydowały m.in. walory uzdrowiskowe. Słynny reżyser opuścił miasteczko w roku 1957, kiedy zaczął się uczyć w stołecznym Państwowym Liceum Technik Teatralnych. Niemniej Sokołowsko na zawsze pozostało bliskie sercu Krzysztofa Kieślowskiego. Jego refleksję widać w dokumencie „Prześwietlenie”.

Pierwszy festiwal dedykowany Kieślowskiemu ruszył w 70. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci reżysera. Impreza odbywa się na terenie odbudowanego, zabytkowego Sanatorium dr Brehmera. Od początku organizuje ją Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie „miłość, wolność, samotność”. Jako pretekst do dyskusji tworzący oś festiwalu wybrano film „Biały” – drugą część trylogii „Trzy Kolory”.

Warto pamiętać, że Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się około 40 projekcji, zarówno w kinie Zdrowie, jak i pozostałych czterech kinach plenerowych. Poza twórczością samego Kieślowskiego uczestnicy festiwalu będą mogli oglądać filmy nawiązujące do jego prac. Na entuzjastów kina czekają takie produkcje jak m.in. „Kobieta samotna” Agnieszki Holland, „Lęk wysokości” Bartka Konopki, „Samotni” Davida Ondříčka, „Królowa aniołów” Mariusza Grzegorzka, „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, „Zero” Pawła Borowskiego, „Cała zima bez ognia” Grega Zglińskiego, „Sto lat w kinie” Pawła Łozińskiego czy „Moja ulica” Marcina Latałło.

Uczestnikami festiwalu zajmą się wybitni filmoznawcy, krytycy i dziennikarze filmowi tacy jak m.in. Stanisław Zawiśliński czy Łukasz Maciejewski. Chętni będą mogli wziąć udział w Warsztatach Krytyki Filmowej czy warsztatach "Otwarte Drzwi do Kultury", które obejmą zagadnienia z prawa autorskiego oraz obiegu kultury i jej losach w cyfrowych czasach. Ale to tylko mała część atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Specjalnym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie monodram Krystyny Jandy „Ucho, gardło, nóż”, który odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 8 września, w Kinoteatrze Zdrowie. Przed spektaklem aktorka weźmie udział w panelu pt. Miłość, wolność, samotność w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, prowadzonym przez Stanisława Zawiślińskiego i Mikołaja Jazdona.

Sokołowsko stale jest inspiracją dla kolejnych twórców, ale nie tylko dla nich. Regularnie pojawiają się tu studenci polskich szkół filmowych czy reżyserzy. Obecnie w miasteczku powstaje reportaż zajmujący się powojennymi losami miejscowości. Realizuje go Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Niemniej do odzyskania dawnej świetności jeszcze daleko. Na szczęście wszystko jest na dobrej drodze. Świadczy o tym chociażby Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013.
1 3 4 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się