Menu Region

Internet buduje świadomość

Internet buduje świadomość

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Staniszewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Wielkimi korporacjami nie da się dziś sterować ręcznie. Przekonał się o tym wicepremier Grzegorz Schetyna, który próbował w ten sposób zarządzać policją.
Dziś nie wystarczy już ułożyć się ze związkami zawodowymi i kilkoma liderami. Tego rodzaju metody działania przełamuje... technologia. Ona sprawiła, że do zorganizowania protestu nie trzeba już liderów związkowych. Wystarczy forum internetowe, na którym ludzie mówią to, co myślą. Gdy myślą tak samo, wiadomo, że się zorganizują.

Dwa tygodnie temu podobną próbkę wykorzystania technologii do sprzeciwienia się niesprawiedliwości pokazali pracownicy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Oni dzięki sieci skrzyknęli się, by zaprotestować przeciwko odwołaniu prezes PARP Danuty Jabłońskiej. Dziś "Polska" pisze o tym, że jeszcze sprawniej zorganizowali się policjanci, którzy wystąpili przeciwko polityce wicepremiera i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

Ta zmiana jakości powoduje, że politycy muszą przestać myśleć kategoriami z minionej epoki. Internauci potrafią szybko zmienić nastroje społeczne i ujawnić sprawy, które politycy bardzo chcieliby ukryć. W anonimowym internecie nie trzeba mieć stuprocentowych dowodów, wystarczy jasno powiedzieć to, co myśli wielu. Taka opinia zaczyna krążyć i nabiera siły. W 2007 r. przekonała się partia Jarosława Kaczyńskiego, której wydawało się, że może pokonać PO. Nie doceniła jednak technologii. Przed wyborami fora internetowe aż rozgrzewały się od antypisowskich wpisów. Dziś coraz częściej słychać rozczarowanych Platformą. W tej sytuacji na sondaże trzeba patrzeć z pewną rezerwą.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Bez przesady

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niniol (gość)  •

Nie ma co porównywać pracowników czy grup zawodowych obecnie organizującymi się w sieci z rzuconymi na odcinek Internet młodymi ze SchetynaJugend czy innymi młodymi z mózgami wypranymi przez media wsparte kapitałem spekulantów, którym rządzący od 2005 utrudniali robienie przekrętów.

odpowiedzi (0)

skomentuj