Menu Region

Policjanci z netu wyrośli w siłę w realnym świecie

Policjanci z netu wyrośli w siłę w realnym świecie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski

4Komentarze Prześlij Drukuj
Trzeba zorganizować manifestację, żeby rząd zaczął nas poważnie traktować - rzucił na Internetowym Forum Policyjnym funkcjonariusz posługujący się nickiem funkcjusz128. Za chwilę "suchcik 1" zaproponował datę i miejsce: 19 lutego, Kraków, w czasie szczytu NATO.
Na manifestację przyjechało ponad sześć tysięcy mundurowych. W ten sposób Internetowe Forum Policyjne pokazało swą siłę. Udowodniło, że trzeba się z nim liczyć jak ze związkami, a może nawet i bardziej. Policjanci z forum idą za ciosem. Organizują kolejne manifestacje: w piątek w Poznaniu, a potem w Warszawie. Do protestów organizowanych przez Forum przyłączają się także związkowcy.

Nową realną siłę, która broni interesów zawodowych, zauważyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przedstawiciele społeczności internetowej zostali zaproszeni do resortu na rozmowy z wiceministrem Adamem Rapackim. Chodziło o konsultacje w sprawie projektu zmian emerytur mundurowych. Policjanci bez żenady zgłaszali swoje postulaty, a już następnego dnia na forum pojawiło się sprawozdanie ze spotkania.

- Mamy XXI wiek i trzeba liczyć się z tym, że internet będzie coraz bardziej istotnym obszarem, na którym jednoczą się grupy społeczne o wspólnym interesie. Gdyby władza nie wzięła ich pod uwagę, to wykazałaby się arogancją - uważa dr Krzysztof Łęcki, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Choć MSWiA próbuje zdyskredytować IFP (w jednym z wywiadów Rapacki stwierdził, że na forum piszą "oszołomy"), to musi się liczyć z jego potencjałem. Co dziwne, Rapacki sam jest zarejestrowany na forum jako "Mały Rycerz" i informuje internautów o planach ministerstwa.

Obecnie na forum jest zarejestrowanych 35,5 tys. użytkowników, z czego tylko niewielka część to osoby spoza służby. W całym kraju jest niewiele ponad 100 tys. policjantów. Rachunek jest prosty. W społeczności forum działa prawie co trzeci mundurowy. NSZZ Policjantów należy 40 tys. funkcjonariuszy.
- Nie byłam fanką społeczności internetowych. Teraz zaglądam na IFP bardzo często. Wielu moich kolegów przyznaje, że jest wręcz uzależnionych od forum - przyznaje "SzaraWilczyca", policjantka z Warszawy (na forum od 2 lat).

IFP powstało w maju 2002 r. z inicjatywy kilku osób. Jedną z nich był administrator posługujący się pseudonimem "roztropek". - Na początku było nas zaledwie kilkunastu - opowiada "Polsce". Hasłem przewodnim stało się "Glino, pomóż sobie sam". Pomoc dotyczyła nie tylko spraw zawodowych. Internauci zbierali także pieniądze na protezę dla policjanta, który stracił nogę.

Uczestnicy forum nie pchają się do polityki. Wolą nie komentować bieżących wydarzeń, obawiają się konsekwencji. Policja ma być apolityczna.

Prof. Jerzy Wratny, członek Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, zwraca uwagę, na plusy i minusy forów internetowych. - Taka nieformalna grupa nacisku może działać na korzyść grupy, ale nie może np. podpisać żadnych porozumień - mówi Wratny.

Uczestnicy forum często działają na granicy prawa, np. nawołują do masowego korzystania z urlopów na żądanie. Dlatego Wratny twierdzi, że rosnąca siła społeczności internetowych świadczy o tym, że państwo słabnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Rada do kota

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Animals (gość)  •

Nie goń kocie psów to roboty, bo może się zdarzyć, że Cię dopadną szybciej nim ...zdążysz wylinieć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

do roboty

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kot (gość)  •

Do roboty psy a nie stajkować

odpowiedzi (0)

skomentuj

www.ifp.pl

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maćko (gość)  •

Problemy podnoszone przez piszących na wirtualnym forum wcale nie są wirtualne. Chociaż nasze nicki tworzą na swój sposób wirtulane byty, my nie jesteśmy wirtualni. Potrafimy się zorganizować, bywamy też reprezentatywni; uczestniczyliśmy w spotkaniu z min. Rapackim w piatek, 13 marca br. Chociaż byliśmy tam gośćmi Federacji, to mieliśmy prawo do zabierania głosu - i korzystaliśmy z tego prawa.
Jesteśmy realną siłą, co zauważył NSZZ Policjantów, co widzą również media. Jeśli jesteśmy sfrustrowani, to z wyraźnych powodów. Rządzący chcą zmieniać prawo do warunków przechodzenia na emeryturę, jak i zasady jej naliczania. Rządzący reprezentujący Państwo Polskie kłamią: przedstawiają zafałszowane statystyki i manipulują przykładami z innych państw. Wyrywają z kontekstu uprawnienia policjantów zachodnich, porównują systemy, zapominając jakby o warunkach pracy, warunkach socjalnych i warunkach wynagrodzenia. Przemilczają dziwnie siłe nabywczą uposażeń analogiocznych służb w krajach Europy Zachodniej. Ile litrów benzyny może kupić za swoją pensję policjant niemiecki, a ile polski policjant?!

Do zobaczenia na manifestacji w Poznaniu i jeśli będzie trzeba, również w Warszawie!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

BRAVOOOOO!

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pilaton (gość)  •

Ja nie mam więcej komentarzy, to co zostało napisane jest OK!

odpowiedzi (0)

skomentuj