Menu Region

Ślepa wiara w ekspertów odbiera nam rozum

Ślepa wiara w ekspertów odbiera nam rozum

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maerk Henderson, "The Times"

Prześlij Drukuj
Doradcy finansowi mogą pozbawić nas rozumu. Takie wnioski płyną z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Emory w Atlancie.
Dowiedli oni, że ludzki umysł wyłącza racjonalne myślenie, gdy może skorzystać z opinii specjalistów.
Kiedy bankowiec albo doradca inwestycyjny poleca nam finansowe rozwiązanie, nasz mózg zrzeka się odpowiedzialności i zdaje się na eksperta.

Jego rady tłumią bowiem aktywność układu nerwowego niezbędną do dokonywania ocen i podejmowania rozsądnych decyzji.

Wyniki badań naukowców wyjaśniają, dlaczego jesteśmy gotowi bez zastanowienia zastosować się do zaleceń specjalistów, podczas gdy chwila zastanowienia wystarczyłaby, aby podjąć inną decyzję.

Zdaniem badaczy nasza bezkrytyczna wiara w opinie ekspertów nasila się zwłaszcza w czasach niepewnych, takich jak obecna recesja.

- Umysł zrzeka się odpowiedzialności, kiedy wiarygodny autorytet dostarczy fachowej wiedzy - tłumaczy Gregory Berns, kierujący naukowcami. - Kłopot zaczyna się, gdy to zaufane źródło informacji okaże się niekompetentne lub nieuczciwe - dodaje Berns.

Jego badania, udostępnione w piśmie "Public Library of Science One", sugerują, że na skutek takiego funkcjonowania mózgu stajemy się bezbronni wobec podejrzanych sztuczek i agresywnych taktyk sprzedaży. To z kolei może być przyczyną finansowych skandali czy zapaści na rynku kredytowym.

Zespół Bernsa zaprosił 24 ochotników do udziału w finansowej grze. Mózgi uczestników skanowano rezonansem magnetycznym. Każdy z badanych miał dokonać kilku wyborów, od pobrania gwarantowanego wynagrodzenia po obstawianie wyników na loterii. Niektóre decyzje uczestnicy podejmowali samodzielnie, przy innych pomagali eksperci.

Mimo że porady specjalistów nie zawsze gwarantowały najwyższy zarobek, ochotnicy na ogół z nich korzystali, a ich mózgi wykazywały różną aktywność w zależności od tego, czy pomoc była dostępna czy też nie. Kiedy badani musieli działać samodzielnie, uaktywniał się przedni zakręt obręczy i grzbietowoboczna kora przedczołowa. Te części mózgu uczestniczą w procesie podejmowania decyzji i obliczania prawdopodobieństwa.

Obszary te były znacznie mniej aktywne, kiedy uczestnicy mogli skorzystać z sugestii ekspertów. Mózg przekazywał znawcy zadanie racjonalnej oceny.

Podobny eksperyment przeprowadzono w Bonn. Tamtejsi naukowcy próbowali dociec, dlaczego ludzie wolą więcej zarabiać, niż zwiększyć siłę nabywczą swych pieniędzy. Większość wybierze 2-procentową podwyżkę przy 5-procentowej inflacji, a nie 2-procentową redukcję wynagrodzenia przy stałym poziomie cen, choć to drugie rozwiązanie jest finansowo korzystniejsze.

Tak jak w przypadku doświadczeń z Atlanty wyjaśnieniem zagadki może być aktywność różnych obszarów mózgu przy podejmowaniu decyzji.

Tłum. G. Gutkowski


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się