Menu Region

Anne Applebaum. Żona Radosława Sikorskiego to dziś jedna z...

Anne Applebaum. Żona Radosława Sikorskiego to dziś jedna z najbardziej wpływowych Polek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

29Komentarzy Prześlij Drukuj
Anne Applebaum. Żona Radosława Sikorskiego to dziś jedna z najbardziej wpływowych Polek Anne Applebaum. Żona Radosława Sikorskiego to dziś jedna z najbardziej wpływowych Polek

Anne Applebaum jest znaną i cenioną na świecie komentatorką, dziennikarką i publicystką (© Marcin Obara/Polskapresse)

O Anne Applebaum eksperci mówią, że to pierwsza liga światowych komentatorów politycznych. I dodają, że dla naszego kraju więcej może zrobić niż niejeden mężczyzna. O bardzo cennej Polce pisze Dorota Kowalska.
Anne Applebaum jest już pełnoprawną Polką. Mieszkającej od ponad 20 lat w Polsce i promującej nasz kraj na świecie, cenionej i nagradzanej amerykańskiej dziennikarce i pisarce, a prywatnie żonie polskiego ministra spraw zagranicznych przyznano polskie obywatelstwo.

Wystąpiła o nie na początku tego roku, a w rozmowie z amerykańskim korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim tak tłumaczyła swoją decyzję: - Od 20 lat jestem związana z Polską. Mam męża Polaka, moje dzieci są Polakami i myślę, że nadszedł już ten czas. Poznałam też wielu ludzi stąd, którzy teraz są moimi przyjaciółmi. Podkreśliła też, że ma poczucie, iż Polska stała się jej drugą ojczyzną, a tu, nad Wisłą, jest po prostu Anią Sikorską.


I nikt nie ma dzisiaj wątpliwości, że żona Radosława Sikorskiego będzie teraz jedną z najbardziej wpływowych i najbardziej znanych Polek na świecie. - Dla Polaków posiadanie takiej rodaczki to honor - mówi naszej gazecie prof. Kazimierz Kik, politolog. - Ona może wypełnić lukę w wyobrażeniu Polaków i Polek. Bo mamy wprawdzie Danutę Hübner, mamy Hannę Suchocką, Jolantę Kwaśniewską, ale Anne Applebaum to ktoś zupełnie inny, ktoś, kogo brakowało. To błyskotliwa, inteligentna dziennikarka z wielkiego świata. Polska postrzegana przez pryzmat pani Sikorskiej jest jednak inna - dodaje prof. Kik. I podkreśla, że Anne Applebaum może zrobić dla Polski więcej niż niejeden mężczyzna.Dla Polaków posiadanie takiej rodaczki to honor. To błyskotliwa, inteligentna dziennikarka z wielkiego świata. Polska postrzegana przez jej pryzmat na pewno zyskuje- uważa prof. Kazimierz Kik

Ale też zawodowy dorobek Anne Applebaum ma całkiem pokaźny. Ukończyła uniwersytet Yale, uczęszczała także do London School of Economics i Oksfordu.

Karierę dziennikarską rozpoczęła w 1988 r. jako korespondentka "The Economist" w Warszawie, przez trzy kolejne lata pisała o przemianach społecznych i politycznych w Europie Wschodniej. Potem pracowała jako redaktor działu zagranicznego i dalej jako zastępca redaktora naczelnego tygodnika "The Spectator" w Londynie. Prowadziła kolumnę "Foreigners" w internetowym magazynie "Slate", przejętym w 2004 r. przez The Washington Post Company. W latach 2002-2006 była członkinią kolegium redakcyjnego "The Washington Post", gdzie jako komentatorka polityczna prowadzi tygodniową kolumnę poświęconą sprawom zagranicznym.

Za swoją pierwszą książkę "Between East & West" dostała Nagrodę im. Adolpha Bentincka, za "Gułag" - Nagrodę Pulitzera.

Anne Applebaum jest ceniona nie tylko przez Amerykanów, z wielkim uznaniem mówią o niej także polscy historycy, dziennikarze i komentatorzy. - Moim zdaniem Anne Applebaum to pierwsza liga, jeśli chodzi o komentarze wydarzeń w Rosji i Europie Środkowej. Postać absolutnie wybitna. To, że związała się z Polską, interesuje się naszym krajem, rozumie naszą mentalność, może mieć niesamowitą siłę rażenia - mówi jeden z komentatorów zajmujący się polityką zagraniczną. - Już kiedy w latach 90. mieszkałem w Wielkiej Brytanii, to było nazwisko, które otwierało wiele drzwi - dodaje jeszcze.
1 3 4 »
29

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

komentarz

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kl (gość)  •

Ja uważam że żona ministra powinna być reprezentacyjna i ładna, czego nie można powiedzieć ani o żonie sikorskiego, komorowskiego czy też prezydenta dudy. Nie będę głosować bo uważam że to jakieś nieporozumienie, aby prezydentowa była po prostu nieładna

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dla Polaków posiadanie takiej rodaczki to horror

+26 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Władysław (gość)  •

A przede wszystkim dlatego, że jej mężem jest bubek, który sprzedał Polskę Niemcom ("hołd berliński"). Czy ona kojarzy jakiego szkodnika Polski ma za męża? To dzięki takim ludziom Polacy do us..nej śmierci doganiać będą Zachód.

odpowiedzi (0)

skomentuj

NO CO WY - CHCECIE MICHNIKA WYRECZAC

+15 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MIKE (gość)  •

W KANONIZACJACH "POLAKOW". A POZWOLENSTWO MACIE??

odpowiedzi (0)

skomentuj

polakiem wilkiem w owczej skorze

+20 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bionda119 (gość)  •

No moze w Polsce sie maz urodzil ale zgubnie wplywa na polityke rzadu polskiego.Polacy ale ,,prawdziwi katolicy''powinni podejmowac wazne decyzje dotyczace polityki naszego kraju a nie zydzi albo ludzie tacy jak Sikorski przechodzacy na zydowska religije!Czy Anna jest pierwsza liga,no napewno rosyjska bo dziala swoj maz negatywnie na Polske? chyba straja sie z calych sil byc pierwsza liga i byc na pierwszych stonach gazet ale sa rozne rodzaje lig! trzeba byloby sie zastanowic do jakiej szuflady ich wpisac napewno nie do szuflady polakow ktorzy sa patryiotami

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy to artykuł o Annie czy o Radku ?

+20 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marcinescu (gość)  •

Ocieplanie wizerunku,ale Radek podobno to taki bufon ze sie z nim nie da

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szykuje się masowy napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu do Polski,

+16 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

więc trzeba polskich tubylców odpowiednio przygotować. (gość)  •

Ostatnio w radio TOKfm (2012 09 07) Jerzy Urban (kumpel Palikota i Kwaśniewskiego) nawoływał do masowej emigracji młodych ludzi z Polski:

"Mam pomysł, co trzeba zrobić, szczególnie z masą debiutantów na rynku pracy: państwo powinno organizować i wspomagać emigrację.

Jeśli młodzi ludzie są bez żadnych szans, to co? Mają zdychać z głodu? Przecież nie da im się zasiłków dla bezrobotnych, bo tak się zrujnuje budżet. W związku z tym można szkolić według zapotrzebowania na siłę roboczą w Australii, Nowej Zelandii, Afryce ... Tam, gdzie są możliwości rozwoju gospodarczego, a nie ma kadr. Trzeba wspomagać emigrację zarobkową. Część wróci, część nie wróci."

Wcześniej Jerzy Urban w rozmowie z Piotrem Najsztubem we "Wproście" doszedł do wniosku, że Polskę należałoby... zamknąć: "Wyrastamy z tego narodowego państewka, które zawsze było nieudane" - wyznaje Urban.

Redaktor naczelny "NIE" cieszy się, że młodzi ludzie korzystają z procesów globalizacji, co osłabia Polskę pod znaku "dziadków radiomaryjno-pisowskich".

Urbanowi wtóruje Palikot: "Przyszedł czas, by powiedzieć Polakom, że muszą się wyrzec swojej polskości" – stwierdził Janusz Palikot podczas spotkania zorganizowanego przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Według doniesień "Wprost", "stwierdzenie Palikota wywołało wśród gości konsternację, ale szybko zareagował na nie Kwaśniewski". Miał stwierdzić: "Proszę nie szaleć. Rozumiem intencje, ale w tej chwili odradzałbym takie wypowiedzi."

Dotychczasowy zastępca Urbana, Andrzej Rozenek, dostał się z listy Ruchu Poparcia Palikota do parlamentu i został rzecznikiem klubu. Andrzej Rozenek jako jeden z trzech Polaków (obok Adama Michnika i Leszka Millera) został zaproszony na cykliczne spotkanie Klubu Wałdajskiego organizowane pod patronatem Władimira Putina. Po oficjalnych obradach w Sankt Petersburgu, panowie byli gośćmi prezydenta Rosji w Soczi.

Dokonano kolejnych kroków na drodze rezygnacji z niepodleglości Polski. Takim krokiem jest rządowy projekt ustawy zgłoszony do Sejmu na druku nr 1066, przewidujący możliwość uczestniczenia zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach pacyfikacyjnych na terenie Polski w przypadku rozruchów i „zgromadzeń”. Słowem – pacyfikować nas będą nie tylko tubylczy bezpieczniacy, ale również służby niemieckie lub Mosad.

Wspomniany rządowy projekt ustawy dotyczył udziału zagranicznych funkcjonariuszy w akcjach pacyfikacyjnych na terenie Polski, co niewątpliwie jest fragmentem scenariusza rozbiorowego. Nasi okupanci z bezpieczniackich hord najwidoczniej nie są do końca pewni, czy w razie czego uda im się samodzielnie spacyfikować ewentualne rozruchy, spowodowane czy to kryzysem gospodarczym, czy też przyspieszeniem procesu rozbioru Polski – bo rozbiór pełzający, elegancko nazwany „pogłębianiem integracji” przez cały czas postępuje. Najlepszą jego ilustracją jest próba ratyfikowania tzw. paktu fiskalnego, będącego kolejną amputacją części suwerenności politycznej – tym razem w zakresie budżetu państwa i finansów publicznych.

Kryzys finansowy jest wykorzystywany przez Niemców w charakterze wygodnego pretekstu do budowy w Europie IV Rzeszy metodami pokojowymi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

biczownicy

+16 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

franek (gość)  •

Odnoszę wrażenie, że to forum jest miejscem, gdzie różni dewianci psychiczni mogą realizować swoją chorą potrzebę niszczenie drugiego człowieka. Tylko czekają, by dać im możliwość rzucenia się komuś do gardła, kogo mogliby zagryzać, rozszarpywać. Dzisiaj taką osobą jest Ania Applebaum. Że Ania została im dana po to, by mogli ją kochać, nigdy nie przyjdzie im do głowy. W ten sposób sami stwarzają sobie piekło tu na ziemi. Piekło jest w nich.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Z nosa pięta ma się czym i kim POchwalić.

+24 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

buras (gość)  •

Weż się chłopie za politykę zagraniczną Polski bo na razie ją obstawiasz jak w ruletce. I w krótkim czasie zostanie nam pusta kieszeń a Ty z żoną "Polką" wyjedziesz na Hawaje PO słońce.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A TU MACIE JESZCZE LEPSZA WPLYWOWA ELITE

+22 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ALA (gość)  •

http://www.forbes.pl/kim-sa-nasi-przywodcy-,artykuly,160629,1,2.html
http://www.forbes.pl/kadisz-za-milion-dolarow,artykuly,160596,1,1.html
faktycznie wg forbes mamy do czynienia ........ nie ma slow

odpowiedzi (0)

skomentuj

wpływowa polka ha ha ha!!!

+22 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zdzich (gość)  •

to ja jestem wpływowy żydek a nikt nie pomyślał dlaczego została polką? myślę że jest kiepską dziennikarką być może co niektórzy już z niej rezygnują więc mężulek stara się załatwić miejsce na liście z nr 1.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »