Menu Region

Nauczyciele będą stopniowo tracić przywileje emerytalne

Nauczyciele będą stopniowo tracić przywileje emerytalne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Patora

Prześlij Drukuj
Nauczyciele, którzy do 31 grudnia 2008 r. osiągnęli co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania zawodu nauczyciela, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek, na mocy ustawy Karta Nauczyciela.
Takie samo prawo przysługuje nauczycielom, którzy do końca ubiegłego roku uzyskali 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 20 lat pracy w tzw. szkolnictwie specjalnym (m.in. w szkołach, placówkach i zakładach specjalnych, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich).
Do wymaganego stażu pracy nauczycielskiej zalicza się okresy tylko tej pracy, która była wykonywana w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru czasu pracy.
Dotyczy to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych m.in. w publicznych przedszkolach, szkołach, zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli oraz w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, a także nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Nauczycielom mianowanym lub dyplomowanym zatrudnionym w urzędach administracji rządowej, kuratoriach oświaty, w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisjach egzaminacyjnych oraz w organach nadzoru pedagogicznego nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich itp. do 20-letniego stażu wymaganego, by uzyskać prawo do emerytury, zalicza się wyłącznie okresy pracy na pełnym etacie. Warunkiem koniecznym przejścia na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela jest wykonywanie pracy nauczycielskiej ostatnio przed wystąpieniem o emeryturę oraz rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy na wniosek nauczyciela. Osoba wykonująca pracę nauczycielską więcej niż u jednego pracodawcy, musi rozwiązać stosunek pracy ze wszystkimi. Wygaśnięcie umowy zawartej na czas określony nie wystarcza do otrzymania wcześniejszej emerytury z Karty Nauczyciela, nawet jeśli są spełnione warunki dotyczące stażu. Wymóg wnioskowania o rozwiązanie umowy o pracę przez nauczyciela nie obowiązuje jedynie w przypadkach likwidacji szkoły, reorganizacji prowadzącej do zmniejszenia liczby oddziałów w szkole, po półrocznym pozostawaniu przez nauczyciela w stanie nieczynnym itp.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się