Menu Region

Dziwak, egomaniak, geniusz. Steve Jobs i jego życie w filmie...

Dziwak, egomaniak, geniusz. Steve Jobs i jego życie w filmie "JOBS" [ZDJĘCIA + VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rhys Blakely

2Komentarze Prześlij Drukuj
Ciekawe, jak wyglądałyby dziś świat i Apple, gdyby Steve Jobs wciąż żył i nadal tworzył. Porównywano go nawet do Edisona. Wizjoner, twórca iPoda, iPhone'a oraz iPada, miał jeszcze wiele pomysłów, by zadziwić świat. Drugiego takiego nie będzie - pisze Rhys Blakely
1/33

^ Kiedy tylko pojawiał się kolejny nowy produkt koncernu Apple, fani na całym świecie - bez względu na porę dnia i nocy, bez względu na panującą pogodę - karnie ustawiali się w kolejce. Każdy bowiem chciał go mieć. Steve Jobs doskonale wiedział, że każdy produkt Apple fani przyjmą niemal z uwielbieniem.

(© AP Photo/Paul Sakuma)

  • Wyznawców kultu Apple są miliony
  • Ashton Kutcher - odtwórca roli Steve'a Jobsa
Zmienił oblicze informatyki, nowoczesnych technologii i przemysłu muzycznego. Stworzył jedno z najbardziej dochodowych hollywoodzkich studiów filmowych. Przewrócił do góry nogami sposób, w jaki używamy telefonu. Słowem - często zdawało się, że jego sił i energii nikt i nic nie wyczerpie. Ciekawe, jak wyglądałyby dziś świat i jego firma, gdyby Steve Jobs był z nami. Czy bylibyśmy świadkami ciągłego rozwoju jednej z najbardziej niezwykłych karier biznesowych naszych czasów, czy wybrałby emeryturę?


Twórca iPoda, iPhone'a oraz iPada miał jeszcze wiele pomysłów na ustawienie Apple w roli giganta. Był wizjonerem - co do tego nikt nie ma wątpliwości, tak jak nikt nie miał wątpliwości, że tego geniusza tropiła śmiertelna choroba. Mówiono o niej chyba tyle samo, co o jego stylu pracy i pomysłach biznesowych. Ta choroba miała też ciężar gatunkowy, kiedy w 2008 r. specjalizująca się w dostarczaniu informacji o rynkach finansowych agencja Bloomberg, omyłkowo publikując jego nekrolog, wywołała falę paniki na Wall Street.

Urodził się w 1955 r. w San Francisco ze związku - nie byli wtedy małżeństwem - Syryjki i Amerykanina. Oboje ukończyli studia. Dziecko oddali do adopcji. Jego biologiczni rodzice później wzięli ślub i urodziła się im jeszcze córka Mona Simpson, która dziś jest powieściopisarką.W 1976 r. Jobs porzucił naukę w college'u i ruszył do Indii. W tym czasie zgolił głowę, zaczął praktykować buddyzm i eksperymentował z LSD. Apple założył w wieku 21 lat razem ze Steve'em Wozniakiem i Ronaldem Wayne'em. W 1997 r. wypuścili na rynek Apple II - pierwszy praktyczny komputer osobisty.

W 1983 r. przyciągnął do firmy legendę Pepsi Johna Sculleya. Podczas spotkania miał mu zadać pytanie, które przeszło do historii: "Chcesz przez resztę życia handlować wodą z cukrem czy pracować ze mną i zmieniać świat?". W 1984 r. Apple wprowadziło na rynek macintosha - pierwszy komputer wyposażony w mysz.

Jego relacje ze Sculleyem szybko jednak uległy pogorszeniu. Jobs musiał opuścić Apple. W czasie kolejnej dekady kupił studio Graphic Group później przemianowane na Pixar. To ono wyprodukowało hity z serii "Toy Story". Jeden z nich został zdobywcą Oscara.

W 1996 r. Apple nabyło firmę komputerową NeXT, którą Jobs założył po odejściu ze swojego ukochanego biznesowego dziecka. Dzięki tej transakcji znowu został dyrektorem wykonawczym Apple. W październiku 2001 r. ostatecznie udowodnił, że jest cudownym dzieckiem tej branży, wprowadzając na rynek nowy, rewolucyjny odtwarzacz muzyczny iPod. To małe urządzenie wywróciło przemysł nagraniowy do góry nogami.Wyróżnienia sypały się na niego co chwila. Prestiżowy amerykański tygodnik finansowy "Barron's" nadał mu miano najcenniejszego dyrektora wykonawczego na świecie. Serwis Marketwatch uznał go za szefa dekady, a "Financial Times" przyznał mu tytuł człowieka roku.

Jego oficjalny biograf Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii Beniamina Franklina i Alberta Einsteina, pokazał Jobsa jako geniusza, wizjonera, ale też człowieka trudnego we współżyciu.
1 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

egzaltowanie się przedsiębiorcą

+128 / -155

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

europeistyka (gość)  •

Wszystkie urządzenia mobilne, w tym iPhone, powstały dzięki ciężkiej pracy i projektom tysięcy bezimiennych inżynierów. Idea smartfonów była znana już wcześniej, z tym szczegółem, że Jobs przekonał firmę do jej wdrażania a potem dobrze ją sprzedawał. Płaczecie po biznesmenie jak po jakimś papieżu :/

skomentuj

papież

+113 / -126

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

slaw (gość)  •

Papież to akurat nie zrobił NIC....a Jobs zrobił wszystko to co inni nigdy by się nie odważyli tylko potrafili potem nieudolnie wszystko to kopiować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie masz racji

+140 / -132

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tadek (gość)  •

Zauważ , że w jego karierze zawodowej, której firmy by sie nie dotknął przynosiła ogromne zyski.
Pamiętaj o jednym . Gdyby nie właśnie Iphone reszta firm nie uczestniczyłaby w wycigu o Iphone "killera".

odpowiedzi (0)

skomentuj