Bezrobocie wzrosło w lutym do blisko 11 proc.

  Bezrobocie wzrosło w lutym do blisko 11 proc.

  Henryk Sadowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W lutym, w porównaniu do stycznia, bezrobocie wzrosło z 10,5 do 10,9 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jest to zgodne z wcześniejszą prognozą Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
  W ubiegłym miesiącu bez pracy pozostawało ponad 1,718 mln osób i było to o 84,4 tys. więcej niż w styczniu. Jednak w porównaniu do lutego przed rokiem zmniejszyły się zarówno liczba osób bez pracy, jak i stopa bezrobocia.

  W lutym, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, mniej zarejestrowało się nowych bezrobotnych, natomiast wzrosła liczba wyrejestrowanych z ewidencji. W końcu ubiegłego miesiąca urzędy pracy dysponowały także większą liczbą ofert pracy niż w styczniu.


  Jeśli chodzi o kolejne miesiące, to prognozy są mniej optymistyczne. Minister pracy Jolanta Fedak oraz ekonomiści obawiają się, że liczba osób bez pracy będzie rosła, szczególnie w drugiej połowie roku. Bo coraz bardziej odczuwalne są w Polsce efekty spowolnienia gospodarczego u naszych największych partnerów handlowych, szczególnie w Niemczech.

  Ekonomiści uważają, że gospodarka niemiecka może się skurczyć w tym roku nawet o 5 proc. Nie pozostanie to bez wpływu na nasz rynek pracy.

  Trochę większym optymistą jest Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha, który uważa, że bezrobocie nie musi tak szybko rosnąć. Jego zdaniem Polska mogłaby odnieść nawet pewne korzyści z kryzysu, mocniej wchodząc na rynki tych państw, które mają kłopoty. Ale trzeba wprowadzić kilka zmian w polskim systemie podatkowym i prawnym. - Przede wszystkim obniżyć pozapłacowe koszty pracy, zliberalizować kodeks pracy oraz zmniejszyć obciążenia kontrolno-biurokratyczne firm - wylicza Jabłoński.

  Na razie w lutym, w porównaniu do stycznia, bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach. Najbardziej w: wielkopolskim (o 7,7 proc.), pomorskim (o 7,5 proc.), śląskim (o 7,1 proc. ) oraz dolnośląskim (o 6,8 proc.). Natomiast w porównaniu do lutego 2008 r. bezrobocie zmniejszyło się w dziesięciu województwach. Najbardziej w: śląskim (o 10,4 proc.), mazowieckim (o 9,2 proc.), zachodniopomorskim (o 8,8 proc.) oraz łódzkim (o 8,2 proc. ).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo