Menu Region

W Europie coraz więcej wyleczonych z raka

W Europie coraz więcej wyleczonych z raka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Jedynie 21 proc. Polaków wraca do zdrowia po zapadnięciu na chorobę nowotworową. Naszej służbie medycznej udaje się wyleczyć za to z raka 38 proc. Polek.
Dane te plasują nasz kraj jednak prawie na samym końcu listy krajów w Europie najskuteczniejszych w walce z nowotworami.

Na małej Islandii do zdrowia wraca aż 47 proc. mężczyzn, którzy leczeni byli z powodu nowotworów. We Francji i Finlandii 59 proc. pań może liczyć na skuteczne pozbycie się raka z pomocą tamtejszych lekarzy.

Europa walczy coraz skuteczniej

Z opublikowanych przedwczoraj wniosków z badań nad rakiem w Europie wynika też jednak, że efektywność medycyny w Europie w zwalczaniu chorób nowotworowych wciąż się poprawia. Coraz więcej osób przeżywa okres co najmniej pięciu lat po zdiagnozowania u nich raka.
Przedstawione dane pochodzą z raportu z wieloletnich studiów na temat chorób nowotworowych, zamieszczonych w wydaniu specjalnym magazynu naukowego "European Journal of Cancer".

Badanie te prowadzili naukowcy z EUROCARE-4 Working Group w ponad 20 państwach naszego kontynentu, w tym w Polsce. Po raz pierwszy opublikowano proporcjonalne szacunki procentowe osób, którym udało się pokonać chorobę nowotworową.

Autorzy studium porównali dane z dwóch okresów czasowych (1988-1990 oraz 1997-1999) i skonkludowali, że szacunkowa liczba wyleczonych z raka płuc, żołądka i jelit wzrosła kolejno z 6 proc. do 8 proc., z 15 proc. do 18 proc. i z 42 proc. do 49 proc.

Polska w ogonie
Dr Riccardo Capocaccia z włoskiego Krajowego Centrum Epidemiologii, Nadzoru i Promocji Zdrowia w Rzymie, który gościnnie napisał wstęp do raportu z badań, twierdzi, że wzrost skuteczności leczenia chorych na nowotwory w Europie jest naprawdę godny odnotowania. I świadczy o skuteczniejszej diagnostyce medycznej służby zdrowia na Starym Kontynencie.
Capocaccio zwraca jednak też uwagę na duże różnice w efektywności walki z rakiem w różnych krajach kontynentu. Dania, Czechy i Polska mają na przykład najniższy procent chorych wyleczonych z raka płuc (poniżej 5 proc.), a Francja i Hiszpania - najwyższy w Europie (ponad 10 proc. powracających do zdrowia).

Mniej niż 30 proc. chorych na nowotwór jelit udaje się wyleczyć w Polsce, Czechach i Słowenii, a prawie połowę (49 proc.) cierpiących na tę samą chorobę we Francji. W Finlandii, Francji, Hiszpanii i Szwecji lekarze radzą sobie z 73 proc. przypadków raka piersi u kobiet. W Polsce, Czechach i Słowenii wygrywają jedynie z mniej niż 60 proc. tych nowotworów.

Liderem w leczeniu raka prostaty u mężczyzn jest także Francja (ponad 60 proc. uleczonych). Nie radzi sobie z tym nowotworem służba zdrowia w Danii (tylko 14 proc. uzdrowionych). Śmiertelność z powodu raka prostaty jest w Danii najwyższa w Europie. Badacze zauważają, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niedostateczna diagnostyka schorzenia testem PSA.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się