Menu Region

Przewiercą Grenlandię, by ocenić zmiany klimatu

Przewiercą Grenlandię, by ocenić zmiany klimatu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Lewis Smith "The Times"

2Komentarze Prześlij Drukuj
Starając się wyjaśnić zjawiska, jakie doprowadziły do globalnego ocieplenia w epoce interglacjału eemskiego naukowcy przeprowadzą odwierty w grenlandzkim lądolodzie.
Międzynarodowa ekipa chce dokopać się do warstwy lodu, która powstała 100 tys. lat temu. Badacze są przekonani, że dzięki temu dowiedzą się, jakie zmiany na świecie przyniesie globalne ocieplenie w ciągu najbliższych stu lat.

Lód w dolnej warstwie grenlandzkiego lądolodu powstał w czasach, gdy temperatura na Ziemi była o 3 st. C do 5 st. C wyższa niż dziś. Ponieważ w najbliższym stuleciu spodziewany jest wzrost temperatur o 7 st. C, naukowcy liczą, że badając lód na głębokości 2400 m, natrafią na wskazówki co do szybkości topnienia lądolodu i wielkości obszaru, jaki zniknie w tym wieku.
W ramach projektu, w który zaangażowani są naukowcy z 18 krajów, latem w północnych regionach Grenlandii ruszą odwierty. Badacze chcą wydobyć próbki lodu z okresu interglacjału eemskiego.

Interglacjał eemski rozpoczął się 130 tys. lat temu i trwał 15 tys. lat. To ostatni okres w historii, gdy temperatury przypominały te, jakie już w tym stuleciu mogą zapanować na Ziemi, jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych.

Dwutlenek węgla, metan i inne związki uwięzione w głębokich warstwach lądolodu pomogą w uzyskaniu obrazu klimatu i zmian atmosferycznych, jakie zaszły tysiące lat temu.

Fragmenty materii organicznej pozwolą uzyskać więcej szczegółów o faunie i florze z okresu, gdy tworzyła się interesująca badaczy warstwa lodu, a cząsteczki brudu wyjaśnią pytania na temat pożarów lasów i tundr oraz aktywności wulkanów.

Badanie lodu pozwoli po raz pierwszy ustalić poziom dwutlenku węgla nad Grenlandią w epoce interglacjału eemskiego oraz da analizę wskaźników zmian klimatycznych z tamtego okresu.

- Przyglądamy się tej epoce, by dowiedzieć się, co się stanie z klimatem, gdy temperatura ociepli się o 3 st. C do 5 st. C - powiedział szef zespołu Lars Berg Larsen z Uniwersytetu w Kopenhadze. - Interglacjał eemski to ostatni znany nam okres w historii, gdy temperatury odpowiadały mniej więcej temu, czego możemy spodziewać się w ciągu najbliższych 100-200 lat.

Tłum. Lidia Rafa

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Propagandowa schizofrenia

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cogito (gość)  •

Z jednej strony naukowcy mówią, że będą badać lód, który powstał jak na Ziemi było znacznie cieplej. Z drugiej strony ekoterroryści twierdzą, że jak na Ziemi będzie cieplej, to lód będzie się rozpuszczał, a nie przybywał. Zdecydujcie się na coś wreszczie!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żeby tylko od tego wiercenia Grenlandia na pół nie pękła

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Frant (gość)  •

Albo na więcej części!

odpowiedzi (0)

skomentuj