Menu Region

KE może wycofać pozew przeciwko Polsce w sprawie Rospudy

KE może wycofać pozew przeciwko Polsce w sprawie Rospudy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Komisja Europejska zapowiada, że wycofa pozew przeciwko Polsce z unijnego trybunału, jeśli potwierdzą się informacje, że obwodnica Augustowa nie będzie poprowadzona Doliną Rospudy.
"Gazeta Wyborcza" napisała, że zgodnie z decyzją rządu, inwestycja ominie tereny chronione. Będzie przebiegać przez miejscowość Raczki, ocalając tym samym cenne bagna.

- Na tę decyzję od dawna czekała Bruksela - mówi rzeczniczka Komisji Barbara Helfferich. - Jesteśmy oczywiście zachwyceni. Sprawa Doliny Rospudy była jedną z najważniejszych, które Komisja Europejska rozpatrywała. To dobra wiadomość i tylko potwierdza, że polskie władze przestrzegają unijnego prawa i, co najważniejsze, chronią jedne z najbardziej cennych przyrodniczo terenów w Unii Europejskiej - dodała rzeczniczka.


Komisja pozwała Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości dwa lata temu, gdy rząd zignorował jej zalecenia i zdecydował się na budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Bruksela argumentowała, że inwestycja zniszczy tereny chronione, a strat wyrządzonych środowisku nie można będzie w żaden sposób zrekompensować.Domagała się więc zmiany trasy i bezskutecznie prosiła o przygotowanie różnych wariantów poprowadzenia obwodnicy.

Inwestycje na terenach chronionych są dopuszczalne w Unii, ale tylko wtedy, gdy nie ma innych możliwości, a wybrany projekt jest najmniej szkodliwy dla środowiska.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się