Menu Region

Amnesty International przeciwko karze śmierci na Białorusi

Amnesty International przeciwko karze śmierci na Białorusi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Amnesty International rozpoczyna na Białorusi kampanię na rzecz zniesienia w tym kraju kary śmierci. Przebywający w Mińsku przedstawiciele organizacji oświadczyli, że białoruskie władze naruszają wszystkie, międzynarodowe normy związane z orzekaniem i wykonywaniem kary śmierci.
Heather McGill zajmująca się w Amnesty International przestrzeganiem praw człowieka na Białorusi poinformowała, że od 1991 roku wykonano w tym kraju około 400 wyroków śmierci. McGill twierdzi, że stopień przestrzegania międzynarodowych standardów procesowych na Białorusi wzbudza niepokój, nie tylko działaczy Amnesty, ale i innych międzynarodowych organizacji.

Dyrektor Amnesty International na Europę i Azję centralną Nicol Duckworth podkreśla, że niedopuszczalne jest orzekanie kary śmierci podczas niejawnych rozpraw, zatajanie terminu wykonania kary śmierci oraz nieinformowanie rodzin o jej wykonaniu i miejscu pochówku zabitego.

Przedstawicielka AI stwierdziła, że Białoruś jest jedynym krajem w Europie, a także jedyną dawną republiką radziecką, w której wykonuje się karę śmierci.

Amnesty International zaapelowała do władz w Mińsku o podjęcie działań prawnych, które doprowadzą do zaprzestania orzekania i wykonywania wyroków śmierci na Białorusi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się