Menu Region

Zanim rozstrzelali Żydówkę, założyli białe rękawiczki

Zanim rozstrzelali Żydówkę, założyli białe rękawiczki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Abramowicz, Edward Zimmermann

1Komentarz Prześlij Drukuj
Ocalała z hitlerowskiego pogromu, a zginęła już po przepędzeniu Niemców. Zabili ją polscy milicjanci. Świadek widział, jak klękała przed zabójcami, składała ręce, błagała o litość. Potem rozległy się strzały
Miejsce zbrodni: okolice otoczonej lasami kociewskiej wsi Pogódki. Czas zbrodni: koniec marca 1945 r.

Ewakuacja Żydówek

To miał być ostatni etap zagłady. Na przełomie stycznia i lutego, przed zbliżającą się ofensywą 2. Frontu Białoruskiego, hitlerowcy podjęli decyzję o ewakuacji Żydówek uwięzionych w Świeciu, Grudziądzu i Kwidzynie do portu w Gdyni. Dr Józef Milewski, badacz historii Kociewia, pisał, że z kolumny Żydówek, która przy wyjściu z Włocławka liczyła 1600 osób, do wsi Stara Kiszewa dotarło tylko 600. Reszta zginęła z głodu lub od esesmańskich kul.
- Gnali je tędy po 20 stycznia - opowiada Magdalena Tu-rzyńska z Pogódek. - Biedne kobiety, aż serce się ściskało.

- Według relacji świadków kolumna liczyła ok. 70 kobiet, szła czwórkami z dziećmi, również malutkimi. Kobiety niosły je na rękach - opowiada Maria Angelelli-Byczkowska, nauczycielka z Pogódek gromadząca materiały o dziejach wsi

Na uciekinierki polowali słynący z bezwzględności żołnierze Sturmableitungen (SA - Oddziały Szturmowe NSDAP). Świadek opowiadał, że pod Malarami pewna Żydówka weszła na polanę, gdzie obozowało kilku wehrmacht-owców wycofujących się z Prus Wschodnich. Widząc słaniającą się na nogach młodą kobietę, jeden z nich podał jej ciepłą zupę, inny dał koc do okrycia i kazał uciekać. Ale nim dobiegła do zagajnika, pojawił się miejscowy SA-man i chwyciwszy ustawiony przy ognisku karabin, zabił ją jednym strzałem. Te, którym udało się uciec, kryły się po lasach.

Zagajnik

W marcu nadeszła Armia Czerwona. W Skarszewach rządziła komenda NKWD, we wsiach zaczęły powstawać posterunki milicji. W Pogódkach milicjanci zajęli budynek dawnej szkoły. Naprzeciw budynku mieszkał Augustyn Reich, dziadek Karla Heinza Hahna.

Karl, zwany przez przyjaciół z Polski Karolem, mieszka w Berlinie. Urodził się w przedwojennym Sopocie, pod koniec wojny został wysłany przez matkę na wieś do dziadków. Do Niemiec wyjechał w późnych latach 50., ale póki mu zdrowia starczało, przyjeżdżał do dawnych znajomych.
- Jako dziecko widziałem morderstwo - zwierzał się zaufanym osobom Karol. - Zabito przy mnie młodą kobietę. Nigdy nie zapomnę jej krzyku.

Dopiero w ubiegłym roku, podczas wizyty w Polsce, zdecydował się opowiedzieć dokładnie tę historię. Zaprowadził nas do zagajnika przy drodze na Malary. Pamiętał, że był tu grób. Krążyliśmy po lesie, ale po mogile nie został ślad.

- Było już popołudnie, wyraźnie szarzało - wspominał drżącym głosem. - Ciotka Gertruda, siostra mamy, kazała mi się ubrać, mieliśmy iść do lasu po żerdzie. W lesie usłyszeliśmy męskie głosy. Ukryliśmy się. Zobaczyłem pięciu mężczyzn z bronią. Widywałem ich wcześniej, pracowali w posterunku naprzeciw domu dziadka. Mieli białe rękawiczki, prowadzili młodą kobietę. Nagle stanęli, wypchnęli ją przed siebie. Zrozumiała, że chcą ją zabić. Uklękła, błagała o litość. Wtedy rozległy się strzały.
1 3 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Po co taka historyjka wyciągnięta z rękawa?

+36 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niniol (gość)  •

Sługusy komuny sprzątnęli Żydówkę (dzisiaj dostaliby pewnie dodatek za szkodliwą pracę). Pytanie brzmi - dlaczego raptem media wyciągają ten temat? Nic o sługusach komuny prześladujących Polaków (jakieś odgórne polecenie, że na jednym filmie o Popiełuszce ma się skończyć) ani nic Żydach wskazujących Sowietom których Polaków trzeba wywieźć na Sybir lub/i zlikwidować?
Czyżby ADL miało się pojawić w najbliższych dniach w mediach i potrzebuje podkładki do swoich działań (czytać wyciągnięcia kasy od Polski)?

odpowiedzi (0)

skomentuj