Menu Region

Dziś Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe...

Dziś Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Większość analityków spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej obetnie stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Dziś RPP rozpocznie dwudniowe posiedzenie, podczas którego podejmie decyzję o wysokości stóp.
Obcięcia stóp w najbliższym czasie spodziewa się również analityk rynków finansowych Łukasz Bugaj, ale nie jest przekonany, czy nastąpi to już w tym miesiącu. Ekspert dostrzega sporo czynników przemawiających za obniżką wysokości stóp. Do najważniejszych należą: spowolnienie gospodarki, gwałtownie spadający eksport oraz pogorszenie sytuacji na rynku pracy.

Ekonomiści zwracają też uwagę na możliwość większego, niż w przypadku głównej stopy procentowej, obniżenia stopy depozytowej, która określa procent, na jaki banki deponują pieniądze w Narodowym Banku Polskim. Taka decyzja miałaby skłonić instytucje finansowe do udzielania kredytów. Innym krokiem, na jaki może się zdecydować Rada jest obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej, która obecnie wynosi 3,5 procent. Celem takiego rozwiązania byłoby zwiększenie płynności na rynku finansowym.

Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 4 procent. Decyzję w sprawie stóp Rada podejmie jutro.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się