Powrót Pięknej Madonny do knurowskiego kościoła

  Powrót Pięknej Madonny do knurowskiego kościoła

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jest szansa, że w czerwcu, w najstarszym knurowskim kościele pod wezwaniem św. Antoniego stanie wierna kopia rzeźby Pięknej Madonny.
  Aby mogła cieszyć oczy, potrzeba jeszcze pieniędzy, którymi będzie można zapłacić za pracę specjalistów z krakowskiej pracowni konserwacji zabytków. W spełnieniu tego marzenia mają pomóc bite jutro monety z wizerunkiem Pięknej Madonny.

  - To będzie nasza twarda waluta, najlepsza na kryzys. W trudnych latach dwudziestych ubiegłego wieku w Knurowie też były wybijane tzw. notgeldy. Monetami wartości 20 zł każda będzie można płacić w wybranych sklepach.
  Rozprowadzimy je wśród Polaków na całym świecie. Liczymy na spore zainteresowanie wśród numizmatyków, bo każda moneta będzie miała indywidualny numer - mówi Bogusław Szyguła, kustosz Izby Tradycji w Knurowie i jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia.

  Oryginalna figura Pięknej Madonny znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach i zaliczana jest do jednej z dwóch - obok Pięknej Madonny z Krużlowej - najpiękniejszych średniowiecznych rzeźb w Polsce. Datowana na rok ok. 1420 została znaleziona w knurowskim kościele św. Wawrzyńca przez prof. Tadeusza Dobrowolskiego, wybitnego znawcę sztuki oraz twórcę i dyrektora przedwojennego Muzeum Śląskiego. Już wtedy pielgrzymowali do niej wierni.

  Pieniądze na wykonanie repliki zbierano ze sprzedaży cegiełek rozprowadzanych przez Towarzystwo Miłośników Knurowa.

  W dzień bicia monety, przypadający w dzień Zwiastowania Pańskiego, będzie można posłuchać historii figury, zwanej też Pierwszą Ślązaczką. Jak się dowiedzieliśmy, ks. Henryk Pyka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego zaproponował, by knurowska wersja nosiła imię Matki Pięknej Miłości i patronowała młodym małżeństwom oraz oczekującym na potomstwo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo