Menu Region

Barack Obama namawia...

Barack Obama namawia Hillary Clinton do wspólnej walki o Biały Dom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
Prześlij Drukuj
Barack Obama czuje się już kandydatem Demokratów do Białego Domu. Obamie udało się przekroczyć magiczną liczbę 2118 głosów superdelegatów Partii Demokratycznej, potrzebnych do uzyskania nominacji.
- Dziś, po 54 twardych bojach, czas prawyborów dobiegł wreszcie końca - stwierdził podczas ogromnego wiecu w St. Paul w stanie Minnesota. - Mogę stanąć przed wami i ogłosić, że dostanę nominację Demokratów w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych - dodał, wywołując owację 17 tys. osób zgromadzonych w sali.

Słowa te przypieczętowały los jego rywalki Hillary Clinton, która przegrała długą i bolesną batalię o zostanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta USA. Pracownicy jej sztabu otrzymali polecenie zawieszenia pracy i oczekiwania na dalsze instrukcje. Niektórzy z nich już szukają nowego zajęcia.

Pani Clinton rozpoczęła swoje przemówienie w Nowym Jorku od pogratulowania konkurentowi udanej kampanii.

- Czuję się zaszczycona, że mogłam z nim rywalizować, tak samo jak zaszczytem jest móc nazywać go moim przyjacielem - stwierdziła Hillary, wstrzymując się z ogłoszeniem kapitulacji. - To była długa kampania. Dziś nie będę podejmowała żadnych decyzji - powiedziała. Być może zamiast formalnie wycofywać się z wyścigu, postanowi zawiesić kampanię. Dzięki temu zyskałaby czas na uregulowanie długów przekraczających 20 mln dol., ale też możliwość negocjacji z Obamą.

Clinton przyznała, że jest gotowa rozważyć przyjęcie nagrody pocieszenia w postaci startu w listopadowych wyborach w roli kandydata na wiceprezydenta u boku Obamy. Według szacunków Clinton zebrała ogółem więcej głosów demokratycznych wyborców niż jej rywal.

- Chcę, aby głos blisko 18 milionów obywateli, którzy na mnie głosowali, był szanowany i słyszany. Aby przestali być niewidzialni - mówiła, sugerując, że wykorzysta te głosy do uzyskania nominacji wiceprezydenckiej.

Obama ma świadomość, że jego zaciekła walka z Hillary wywołała wśród Demokratów podziały, które trzeba będzie szybko zasypać. Już podczas ostatniego wieczoru wyborczego komplementował rywalkę. - Senator Hillary Clinton jest przywódcą inspirującym miliony Amerykanów swoją siłą, odwagą i oddaniem sprawie, która nas tu dziś przywiodła - stwierdził Obama.

Swoją kampanię rozpoczął już kandydat Republikanów John McCain. W Nowym Orleanie chwalił Clinton za wytrwałość i odwagę. Jednocześnie lekceważąco wyrażał się o poglądach Obamy na temat polityki zagranicznej i wojny w Iraku.

- W każdym przemówieniu mojego przeciwnika, w każdym jego wywiadzie i oświadczeniu dla prasy usłyszycie, że ubiegam się o trzecią kadencję prezydenta Busha - powiedział John McCain. - Dlaczego senator Obama uważa, że należy bez przerwy powtarzać to stwierdzenie? Bo wie, że bardzo trudno jest przekonać Amerykanów do czegoś, co w ich przekonaniu jest fałszem. Obywatele amerykańscy nie znają mnie od wczoraj, podczas gdy senatora Obamę dopiero poznają.

Ripostując McCainowi, czarnoskóry polityk zaznaczył, że w swojej kampanii prezydenckiej nie będzie - jak to określił - wbijał religijnego klina ani używał pałki w postaci patriotyzmu. Jednak po tygodniach ataków ze strony Johna McCaina Obama również pokazał pazur.

Stwierdził, że szanuje wieloletnią służbę dla kraju i liczne zasługi republikańskiego kandydata, "nawet jeśli on woli odmawiać mi moich".

Odnosząc się do licznych wyjazdów do Iraku, którymi chwali się McCain, powiedział: - Być może gdyby spędził trochę czasu w podróży po tych miejscach, które najbardziej ucierpiały z powodu obecnej gospodarki - miastach stanu Michigan czy Ohio, a i tu, w Minnesocie - zrozumiałby, jakiego rodzaju zmian ludzie oczekują.

Tłum. G. Gutkowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się