Przeszkody na trasie Gazociągu Północnego

  Przeszkody na trasie Gazociągu Północnego

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Na trasie planowanego Gazociągu Północnego, który ma prowadzić, przez Bałtyk, z Rosji do Niemiec odkryto wiele niebezpiecznych pozostałości po wojnach. Ich usuwanie może poważnie zagrozić czystości wód morskich.
  Na odcinku biegnącym wzdłuż fińskiego brzegu znaleziono 31 rodzajów morskich bomb, torped i pocisków z okresu obu wojen światowych. Na wodach tych stawiali zapory minowe Rosjanie, Niemcy, Finowie, a nawet Brytyjczycy.Te niebezpieczne przedmioty nie mogą być inaczej usunięte niż poprzez doprowadzenie do ich podwodnych eksplozji.

  Fińscy i Szwedzcy eksperci ostrzegają, że takie wybuchy, przeprowadzane na niemal przemysłową skalę, poważnie narusza osady denne.
  Gromadziły się w nich od stuleci najróżniejsze substancje - od niegroźnych po tak niebezpieczne jak np. metale ciężkie. Chemikalia te ponownie zostaną wymieszane z wodami Bałtyku w rozmiarach, których nie potrafimy ocenić.

  Raport szwedzkiego Instytut Obrony Powszechnej przypomina też, że podczas kontrolowania korytarza szerokości 50 metrów i długości 1200 km będącego trasą gazociągu na pewno nie znaleziono wszystkich zatopionych wojennych pozostałości. Część jest np. ukryta w dennych osadach. Mogą one niespodziewanie wybuchać, pobudzone pobliską tzw. kontrolowaną eksplozją.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo