Menu Region

PSL pierwsze startuje z eurokampanią

PSL pierwsze startuje z eurokampanią

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Piotr Odorczuk

2Komentarze Prześlij Drukuj
Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło w Krakowie listę swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Eksperymentów kadrowych nie było, bo na liście znalazły się opatrzone twarze PSL.
Ludowcy chcą zagrać w tych wyborach twarzami, które często pojawiają się na telewizyjnych ekranach. I tak mazowiecką jedynką został przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski. Eugeniusz Kłopotek oraz Stanisław Żelichowski jako części goście programów publicystycznych mają zagwarantować głosy telewizyjnej publiczności. Podobnie jest w przypadku Czesława Siekierskiego z Małopolski, który zasiada w europarlamencie od 2004 r. i jest już na tyle rozpoznawalny jako europoseł, że ludzie zagłosują na niego niejako z automatu. Symbolem więzi PSL z europejską społecznością ma być Joanna Jarecka-Gomez, kandydatka nr 1 z Podkarpacia, części historycznej Galicji.


Choć pracuje ona w sekretariacie jednej z frakcji w europarlamencie, to jednak ma atut w postaci męża. Mąż też jest z Galicji, tyle że tej hiszpańskiej. Chociaż po przybyciu do Krakowa wicepremier Waldemar Pawlak tłumaczył, że okazją do rozpoczęcia kampanii w stolicy Małopolski jest 150. rocznica przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, to nieoficjalnie wiadomo, że PSL na czas eurowyborów porzuca swój tradycyjny elektorat, który nie jest szczególnie zainteresowany europarlamentem i sprawami Unii Europejskiej. Dlatego ludowcy będą chcieli przekonać do siebie mieszczuchów.

- Nie ma co dzielić ludzi na miastowych i ze wsi - przemawiał do zgromadzonych działaczy poseł Wiesław Woda. Krakowski zjazd miał pokazać PSL z innej, bardziej inteligenckiej strony. Stąd na jego miejsce wybrano operę, a po prezentacji kandydatów czas ludowcom umilali śpiewacy operowi. Pomysł nie do końca był trafiony, bo sporej części regionalnych działaczy taka muzyka wydała się nużąca i sala szybko zaczęła pustoszeć. Większym zainteresowaniem cieszył się bufet.

Jednak ten zwrot i próba zmiany wizerunku partii, choć gwałtowne, są chwilowe i koniunkturalne. - Wynikają z wyjątkowego charakteru tych wyborów - tłumaczy poseł Andrzej Grzyb otwierający listę kandydatów z Wielkopolski. Chodzi o fakt, że okręgi wyborcze są dużo większe, niż ma to miejsce w wyborach parlamentarnych. - I do wyborców trudniej dotrzeć, zwłaszcza że na kampanię mamy tylko 9 mln zł, takie są unijne ograniczenia - mówi Grzyb. Więc PSL postawiło na duże skupiska ludności.

Podczas zjazdu w Krakowie nie obyło się bez przemarszu ulicami miasta przy dźwiękach orkiestry, naturalnie strażackiej. Podejmując popularny temat straży, poseł Woda życzył wicepremierowi, by jako szef OSP ugasił wszystkie pożary polityczne. Pawlak tylko się na to uśmiechnął i zaczął klaskać.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

lepsi od Siwów i Onyszkiewiczów z LiD

+4 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

janosik (gość)  •

kandydaci jak inni, na pewno lepsi niż obsmarowujący nas w zachodnich gazetach posłowie Lewicy i Demokratów

odpowiedzi (0)

skomentuj

Europa dla chłopa

+5 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sławol64 (gość)  •

Kalinowski,Kłopotek mają być lokomotywą PSL do europarlamentu.Nawet Pawlak w kultowej komedi "Sami swoi",nie wymyśliłby nic zabawniejszego.A hitem jest nadzieja ludowców na to, że przekonają do siebie mieszczuchów.I nie królewskie miasto Kraków z jego historycznymi ulicami(przemarsz PSL),ale remiza w Kopydłowie,przy muzyce disco-polo i winie Arizona,winno być miejscem ludowego wiecu.I wyszło jak zawsze(słoma),kiedy ktoś wchodzi w zaduże buty(szyte dla inteligenta).Opera mydlana za trzy grosze,nie warta społeczno-medialnego zainteresowania.

odpowiedzi (0)

skomentuj