Menu Region

Politycy walczą o listę posłów, którzy mają akcje

Politycy walczą o listę posłów, którzy mają akcje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula, Mariusz Staniszewski

Prześlij Drukuj
Populizm i gra pod publiczkę - tak politycy opozycji i PSL oceniają pomysł Platformy, by publikować listę posłów posiadających akcje i udziały w spółkach.
Początkowo popierał to prezes PiS Jarosław Kaczyński. Potem zmienił zdanie: partia ogłosi listę jeśli będzie obowiązkowa. - Nie jest ona potrzebna, przecież dostępne są oświadczenia majątkowe posłów - mówi Adam Lipiński, wiceprezes PiS. - To władze klubu i posłowie powinni sami uważać, by nie pracować nad ustawami, z których potem mogą czerpać korzyści.

Tak nawiązuje do senatora Tomasza Misiaka, który kilka dni temu pod presją Donalda Tuska odszedł z PO. Pracował nad ustawą, która miała pomóc w znajdowaniu pracy zwalnianym stoczniowcom. Skorzystała firma Misiaka Work Service, która szkoliła odchodzących z pracy stoczniowców.
- Mówiąc teraz o liście posłów posiadających akcje, premier chce przykryć aferę Misiaka - uważa poseł PiS Zbigniew Ziobro.
- Poza faktem, że firma senatora dostała bez przetargu kontrakt wart kilkadziesiąt milionów, to jeszcze mogła się przygotować do walki o te pieniądze, gdy inne firmy nie zdawały sobie sprawy z takiej możliwości.

Przeciw pomysłom PO protestuje także Business Center Club. Prezes Marek Goliszewski pisze w oświadczeniu, że gdy wejdą one w życie, "żaden przedsiębiorca nie będzie mógł zostać parlamentarzystą", a "o gospodarce będą decydować amatorzy i nieudacznicy".

Pomysły PO krytykuje nawet koalicyjny PSL. - Nie można wykańczać ludzi tylko dlatego, że byli kiedyś przedsiębiorcami i mają akcje - przekonuje Waldemar Pawlak, szef ludowców.
Jednak "Polska" na podstawie oświadczeń majątkowych z ubiegłego roku postanowiła stworzyć listę parlamentarzystów PiS, którzy mają akcje i udziały, a także dorabiają w radach nadzorczych czy zarządach firm oraz fundacji. Takimi kryteriami kierował się szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, przygotowując spis posłów PO związanych z biznesem.

Adam Abramowicz: 3 udziały w Media Spectrum, 32 udziały w sieci Nasze Sklepy, należy do rad nadzorczych i zarządów tych firm;
Barbara Bartuś: członek RN Polskie Tatry SA;
Andrzej Bętkowski: członek RN Energetyki Cieplnej Skarżysko-Kamienna;
Zbigniew Chmielowiec: 296 akcji Boryszewa;
Zbigniew Girzyński: prezes KS Pomorzanin Toruń;
Stanisław Giżyński: 33 udziały w "Gazecie Częstochowskiej";
Mieczysław Golba: 1700 udziałów w PPHU Golbalux;
Jerzy Gosiewski: 440 akcji PKN Orlen;
Wiesław Janczyk: 45 akcji imiennych serii A BGŻ SA;
Grzegorz Janik: prezes KS Energetyk ROW Rybnik;
Dariusz Kaczanowski: członek RN Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Żyrardowie;
Joanna Kluzik-Rostkowska: 14 udziałów Towarzystwa Inwestorów Viking II;
Stanisław Kogut: Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym;
Wojciech Kossakowski: ma papiery wartościowe firmy Atlantis warte 65 919 zł;
Antoni Macierewicz: papiery wartościowe TFI PKO SA oraz Credit Suisse (warte 36 tys. zł) i 10 proc udziałów w firmie Dziedzictwo Polskie (20 tys. zł);
Jerzy Materna: posiada udziały w Funduszu Akcji CU, 1065 akcji PKO BP, 1173 akcje Millenium, 7 akcji Banku Handlowego, 6 akcji KGHM, Fundusz Akcji PKO (warte 7 tys.), 8 akcji Zielonogórskiej Spółdzielni Usługowo-Handlowej "Demar";
Jan Szyszko: 85 akcji TP SA (razem z żoną i córką), prezes Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski;
Robert Telus: 445 akcji Opoczno SA;
Krzysztof Tchórzewski: 59 udziałów (po 500 zł) Investpol sp. z o.o., żona - 851 udziałów , 160 udziałów (po 100 zł) w Podlasie sp. z o.o.;
Waldemar Wiązowski posiada gospodarstwo agroturystyczne oraz 1 udział w spółce Wrob-Eko.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się