Menu Region

Nabijanie ludzi w butelkę

Nabijanie ludzi w butelkę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

33Komentarze Prześlij Drukuj
W drogim Londynie, płacąc jedynie 1,88 funta rocznie, możesz zapewnić sobie dziennie osiem szklanek wody pitnej z kranu - tyle, ile potrzebuje twój organizm.
Władze Londynu bowiem co roku wydają 70 mln dol. na modernizację miejskiego systemu wodociągowego. Ale większość londyńczyków, tak jak warszawiaków, wciąż woli kupować wodę w plastikowych butelkach. Na ten cel wydają co roku nawet ponad dwa tysiące funtów. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Wielcy wytwórcy napojów chłodzących przez lata nauczyli nas reklamami, że woda z butelki jest czystsza, zdrowsza i skuteczniej gasi pragnienie od zwykłej kranówki. Jednak w czasach gospodarczej recesji oraz walki z globalnym ociepleniem wytwarzanie miliardów opakowań na pitne H2O, butelkowanie wody i przewożenie jej z jednej części świata do drugiej wydaje się totalnym marnotrawstwem energii, zatruwaniem środowiska i bezczelnym wyciąganiem pieniędzy z naszych kieszeni.

"Konsumenci na świecie mogliby co roku zaoszczędzić nawet około 100 mld dol., gdyby ktoś ich wreszcie przekonał, że butelkowana woda sprzedawana w sklepach wcale nie różni się wielce od tej, która płynie z kranów w ich mieszkaniach"- twierdzi w swym raporcie Earth Policy Institute (EPI), amerykańska instytucja zajmująca się problemami środowiska naturalnego. Tylko za część tej sumy każdy mieszkaniec ziemi miałby nieskrępowany dostęp do wody z kranu. Według ONZ około połowy ludzkości jeszcze przed 2015 r. będzie narzekać na brak wody. Zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie na świecie do 2030 r. aż o 30 proc. Populacja naszej planety będzie wynosić wówczas 8,3 mld ludzi.

- Butelkowana woda nie jest żadną odpowiedzią dla krajów rozwijających się. Nie rozwiąże problemów 1,1 mld ludzi, którzy nie mają dostępu do bezpiecznych źródeł wody - mówi Emily Arnold, jedna z badaczek z EPI. Butelkowanie wody jeszcze dwa lata temu było jednym z lepiej rozwijających się branż biznesowych na świecie. Z raportu EPI wynika, że w 2004 r. konsumpcja wody w butelkach wyniosła 154 mld l. O 57 proc. więcej niż pięć lat wcześniej. Można założyć, że do 2010 r. ilość wypijanej przez ludność świata wody konfekcjonowanej jeszcze wzrośnie.

Arnold twierdzi, że w wielu rejonach świata, gdzie z kranów płynie zupełnie dobra woda, wzrost produkcji tej butelkowanej to zwykłe marnotrawstwo. Bo wydatkuje się energię na opakowania i miliony dolarów na pozbywanie się potem śmieci. Na transport wody butelkowej zużywane są dodatkowe hektolitry paliw płynnych. Arnold podaje przykłady eksportu fińskiej wody w butelkach z Helsinek do Arabii Saudyjskiej. I sprowadzania na rynek USA zwykłej wody pitnej w butelkach aż z Fidżi.

Tylko produkcja plastikowych polietylenowych butelek na wodę dla Amerykanów zużywa ponad 1,7 mln baryłek ropy naftowej, co wystarczyłoby na zasilenie ponad 100 tys. aut przez rok.
- A koszt miejskiej wody pitnej to jedna dwusetna ceny wody butelkowanej - dodaje Neva Goodvin, dyrektor Global Development and Enviromental Institute w Medford. Od niedawna wodociągi w USA zaczęły kampanie społeczne przekonujące o wysokiej jakości wody z kranu. W instytucjach publicznych w USA i Kanadzie coraz częściej zabrania się sprzedaży wody w butelkach. Ostatnio moda na kranówkę przenosi się do Europy. Niestety, wraz nią sprzedaż wody butelkowanej przenosi się do biednych krajów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

brawo za super wiadomości

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krakus (gość)  •

kupowanie butelkowanej wody to już przeżytek, miejskie wodociągi dostarczają coraz lepsza wodę, tylko przegotowac i jest woda super.
Plastik powinien być zakazany.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zmodernizować wodociągi

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ml (gość)  •

Jeśli woda z kranu będzie dobrej jakości to w Poslce może ludzie zaczną ją pić zamist płacić jak za mleko za wodę w butelce.

odpowiedzi (0)

skomentuj