Menu Region

Syn oficera RAF chce zeznawać ws. śmierci generała...

Syn oficera RAF chce zeznawać ws. śmierci generała Sikorskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Syn brytyjskiego oficera RAF zgłosił się do polskiej ambasady w Wielkiej Brytanii i wyraził chęć zeznawania w sprawie śmierci generała Władysława Sikorskiego - poinformował serwis internetowy tvp.info. Świadek to syna Jamesa Anthonego Leatharta, wysokiego rangą oficera RAF.
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu katowicki oddział IPN skieruje do Wielkiej Brytanii wniosek o pomoc prawną przy przesłuchaniu mężczyzny. Syn lotnika, twierdzi, że jego ojciec pojawił się w lipcu 1943 roku na Gibraltarze. Oficer dostał urlop i miał specjalną przepustkę pozwalającą mu na wejścia na pokład dowolnego samolotu lecącego na Wyspy.

Z opowieści oficera RAF wynikało, że chciał się dostać na pokład liberatora, który 4 lipca miał odlecieć z Gibraltaru.
Jednak ktoś mówiący po rosyjsku lub innym słowiańskim języku miał mu zabronić wejścia na pokład samolotu. Potem oficer miał widzieć, jak liberator wzbija się w powietrze i dochodzi do jakiegoś wybuchu.

Śledztwo w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego prowadzone przez katowicki IPN potrwa jeszcze, co najmniej kilka miesięcy. Badania szczątków przeprowadzone podczas niedawnej ekshumacji pokazały, że zgon generała nastąpił wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych u ofiar wypadków. Według ekspertów, generał nie został uduszony ani zastrzelony, nie zginął od ran kłutych, ciętych lub rąbanych.

W jego szczątkach nie znaleziono substancji wskazujących na otrucie. Śledztwo w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego prowadzone przez katowicki IPN potrwa jednak jeszcze, co najmniej kilka miesięcy. Śledczy sprawdzają m.in hipotezę mówiącą, że ktoś mógł umyślnie doprowadzić do katastrofy liberatora z Sikorskim na pokładzie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się