Menu Region

Muzułmanie świętują nadejście 1388 roku

Muzułmanie świętują nadejście 1388 roku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rano dla większości wyznawców islamu rozpoczął się rok 1388 ponieważ kalendarz liczony jest od momentu hidżry, czyli wywędrowania proroka Mahometa z Mekki.
Początek roku nazywany Nawroz to tradycja irańska. To właśnie tam nowy rok świętowany jest najbardziej hucznie. Nawroz obchodzony jest też w innych krajach podlegających wpływom perskiej kultury, między innymi w Afganistanie. Wieczorem we wszystkich większych miastach Afgańczycy będą się bawić na plenerowych imprezach.

W wielu domach gotuje się też specjalną potrawę z siedmiu owoców. "Najpierw bierzemy siedem różnych owoców suszonych, takich jak orzechy, pistacje, rodzynki i myjemy je.
Następnie wkładamy do ciepłej wody i trzymamy je w ten sposób przez dwa dni i dwie noce. A potem jemy ze specjalnych miseczek" - tłumaczył krawiec Abdullah, mieszkający wraz z 6-osobową rodziną na przedmieściach Kabulu. Potrawa wróży obfitość na cały rok. "Jeśli w pierwszy dzień roku zjemy taką potrawę, to w czasie całego roku nie zabraknie nam owoców" - mówił Abdullah.

Potrawę "siedem owoców" Afgańczycy jedzą w towarzystwie całej rodziny. Pierwszy dzień nowego roku przeznaczony jest bowiem wyłącznie na spotkania z bliskimi oraz zabawę pod gołym niebem. Największa plenerowa impreza noworoczna w Afganistanie organizowana jest co roku w położonym na północy kraju mieście Mazar-i-Szarif.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się