Menu Region

Tybet: Raport na temat ofiar chińskich represji

Tybet: Raport na temat ofiar chińskich represji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Tybetańskie władze na wychodźstwie opublikowały dane na temat ofiar chińskich represji wśród ludności Tybetu w okresie od 10 marca 2008 do 20 marca tego roku. Wynika z nich, że w efekcie działań chińskich służb bezpieczeństwa śmierć poniosło 220 Tybetańczyków.
Według raportu przedstawionego przez tybetańską administrację w Dharamsali w Indiach najwięcej ofiar pociągnęły działania chińskich służb bezpieczeństwa między 14 i 17 marca 2008 roku.

Władze tłumiły wówczas pokojowe protesty Tybetańczyków, które rozpoczęły się w rocznicę wybuchu antychińskiego powstania w Tybecie. Tylko 14 marca 2008 śmierć poniosło 80 demonstrantów. W okresie tłumienia antychińskich wystąpień rannych zostało ponad tysiąc osób. Z raportu wynika ponadto, że w chińskich więzieniach nadal pozostaje ponad pięć i pół tysiąca Tybetańczyków, z których jedynie 290 otrzymało do tej pory wyroki sądowe.

W raporcie zwraca się uwagę, iż los ponad tysiąca Tybetańczyków pozostaje nieznany. Przedstawiając te dane tybetańska administracja na wychodźstwie zestawia je z danymi chińskimi. Według Pekinu w ubiegłym roku śmierć poniosło w Tybecie 19 osób, a w więzieniach pozostaje nieco ponad tysiąc.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się