Menu Region

Słowacy wybierają prezydenta

Słowacy wybierają prezydenta

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
O godzinie 7.00 rano rozpoczęły się na Słowacji jednodniowe powszechne wybory prezydenckie.
Kandyduje siedmiu polityków, ale walka o fotel rozegra się między urzędującym prezydentem Ivanem Gaszparoviczem i wiceprzewodniczącą opozycyjnej, liberalnej Unii Chrześciańsko-Demokratycznej, byłą minister spraw socjalnych Ivetą Radicovą. Według najnowszych sondaży Gaszparovicza popiera 50,2 procent elektoratu, natomiast Radicovą 39 procent.

Wybory prezydenckie to przede wszystkim test dla rządzącej, lewicowej ekipy premiera Roberta Fico. Obecnego prezydenta Gaszparovicza popierają dwa główne ugrupowania rządzącej koalicji: lewicowy "SMER" premiera Roberta Fico i "Słowacka Partia Narodowa" Jana Sloty.

Za Radicovą opowiadają się ugrupowania liberalne i prawicowe, które wchodziły w skład rządu byłego premiera Mikulasza Dzurindy. Kandydatka opozycji może również liczyć na głosy niemal półmilionowej węgierskiej mniejszości narodowej.

Prezydent jest na Słowacji wybierany na 5-letnią kadencję i pełni przede wszystkim rolę reprezentacyjną. Jest szefem Rady Obrony Kraju, mianuje ministrów, może ogłaszać referendum i wetować ustawy parlamentu.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 22.00. Pierwsze nieoficjalne wyniki zostaną podane w nocy z soboty na niedzielę. Oficjalne w niedzielę po południu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się