Menu Region

Badania Biblioteki Narodowej i OBOP: Polacy nie czytają...

Badania Biblioteki Narodowej i OBOP: Polacy nie czytają książek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
W 2008 roku tylko 38 procent Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę drukowaną. To wyniki badań Biblioteki Narodowej i OBOP.
To najgorsze w historii wyniki czytelnictwa, które sytuują nasz kraj dużo poniżej średniej europejskiej - na poziomie krajów od lat mających najniższe wskaźniki jak Grecja czy Portugalia.

Tendencja spadkowa obserwowana jest od kilku lat. Jeszcze 5 lat temu czytanie książek deklarowało 58 procent badanych, dwa lata później wskaźnik ten spadł do 50 procent.

Rezultat najnowszych badań może oznaczać, że książka w tradycyjnej postaci odchodzi do przeszłości - ubolewa Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Książka przegrywa z internetem i telewizją. Pocieszający jest jednak wzrost zainteresowania e-książkami i audiobookami, których coraz więcej ukazuje się na naszym rynku.

Według badań Biblioteki Narodowej i OBOP-u coraz mniej Polaków czyta, ale też kupuje książki. W 2008 roku tylko 23 procent badanych zadeklarowało kupno książek. To także najniższy odnotowany do tej pory wskaźnik. Ci, którzy czytają, przyznają, że zamiast kupować raczej wypożyczają książki.

Według badania głównym źródłem książek dla czytelników w 2008 roku były biblioteki - 40 procent, zwłaszcza publiczne, w następnej kolejności księgozbiory rodziny i znajomych i dopiero na końcu zakupy.

Wśród najchętniej wybieranych przez czytelników książek przeważały w 2008 roku popularne powieści, przede wszystkim obyczajowo-romansowe i sensacyjno-kryminalne oraz książki encyklopedyczno-poradnikowe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

taa, rozdzierajmy szaty

+18 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mały mól (gość)  •

W jaki sposób były przeprowadzone badania? Dlaczego o tym prawie nigdy nie ma wzmianki? Przecież to ważne!
Zebrano dane z większości bilbliotek i księgarni, czy też jedynie zadzwoniono do kilkuset losowo wybranych osób?

odpowiedzi (0)

skomentuj