Menu Region

Żyjemy coraz dłużej. Od 2000 roku średnia długość życia...

Żyjemy coraz dłużej. Od 2000 roku średnia długość życia Polaka wydłużyła się o 3 lata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Żyjemy coraz dłużej. Od 2000 roku średnia długość życia Polaka wydłużyła się o 3 lata Żyjemy coraz dłużej. Od 2000 roku średnia długość życia Polaka wydłużyła się o 3 lata

(© Janusz Wójtowicz/Polskapresse)

Przeciętny Polak żyje 72,7 lat, przeciętna Polka - 81 lat. To trzy lata dłużej niż w 2000 roku i ok. 6 lat dłużej niż 20 lat temu.
W 2012 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 72,7 roku, natomiast kobiety 81 lat - wynika z najnowszych danych GUS. - To w przypadku mężczyzn aż o 6,5 roku dłużej niż w 1990 r., w przypadku kobiet - o 5,8 roku. Z kolei w porównaniu do 2000 r. średnia długość życia jest większa aż o trzy lata - wynika z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd opublikował właśnie najnowsze tablice trwania życia.

Jednak prawdziwy postęp widać w porównaniu z połową ubiegłego wieku. W porównaniu z 1950 r. mężczyźni żyją średnio o 16,6 roku dłużej, natomiast kobiety o 19,3 roku.

To efekt rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawy kondycji zdrowotnej Polaków - wynika z komentarza analityków GUS.


Niestety, od lat obserwuje się nadumieralność mężczyzn. W 2012 r. wieku 18 lat nie dożyło 0,9 proc. mężczyzn i 0,7 proc. kobiet. Wieku pełnej aktywności zawodowej, tj. 45 lat, nie dożywa 5,5 proc. mężczyzn i 2,0 proc. kobiet, natomiast wieku 75 lat - aż 48,8 proc. mężczyzn i zaledwie 24,7 proc. kobiet.

Z tabeli dalszego trwania życia wynika, że mężczyzna, który dożyje wieku 75 lat, może liczyć średnio na jeszcze 9,7 roku życia. Kobieta, która ma obecnie 75 lat, ma szansę średnio przeżyć jeszcze 12,2 roku.

Nadal utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnej długości życia. Najkrócej żyją mieszkańcy województwa łódzkiego: średnia długość trwania życia mężczyzn w 2012 r. wynosiła 70,6 roku, kobiet - 79,8 roku. Najdłużej żyją panowie w województwie podkarpackim - średnio 74,3 roku. W przypadku kobiet granica 82 lat została przekroczona w województwach podlaskim i podkarpackim.

Wciąż jednak gonimy pod względem długowieczności mieszkańców większości krajów starej UE. Mieszkańcy bogatszych krajów żyją zdecydowanie dłużej. Na przykład przeciętna Francuzka dożywa prawie 86 lat, Włoszka, Hiszpanka czy Szwajcarka - 85 lat. Mężczyźni w niektórych krajach żyją nawet ok. 8 lat dłużej niż u nas. Statystyczny Islandczyk - prawie 81 lat, Włoch i Szwajcar - 80, Hiszpan - 79.
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wiek emerytalny

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr (gość)  •

Skoro przeciętny Polak żyje zaledwie 72 lata, dlaczego , gdy przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat dzieli się zgromadzony jego kapitał na 18 lat *12 miesięcy czyli na 216 części i tyle wynosi jego emerytura, a nie na 7 lat*12 miesięcy czyli 84 części?! Oczywiście wiele osób które skończyło 67 lat ma szanse żyć dłużej niż 7 lat, bo pozostali umarli dużo wcześniej.
Gdyby rodziny otrzymywałyby zgromadzony kapitał emerytalny tych którzy umarli wcześniej, byłoby wszystko ok, ale tak nie jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dlatego do emerytury powinno się liczyć obowiązkowo nie "dożycie" lecz przeciętny wiek Polaków i Polek , ponieważ inni zbierają dla tych, którzy dłużej żyją!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

skomentuj

wiek emerytalny w Polsce należy przebadać w Sztrasburgu

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jd (gość)  •

To cwaniacy z ZUS tak nas oszukują.Tylko Strasburg to zmieni .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wiek najstarszych ludzi na świecie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr (gość)  •

Dlaczego co roku skraca się wiek najstarszych ludzi?!
Nie tak dawno ludzie dożywali 121 roku życia, a obecnie najstarsi żyją zaledwie 110-112 lat?!

odpowiedzi (0)

skomentuj

agresywne psy

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GOđđ (gość)  •

Bezmyslni i zlosliwi wlasciciele psów coraz częściej puszczają agresywne psy luzem. Robia to wszędzie - przy budynkach mieszkalnych , na ulicach i w innych miejscach publicznych , gdzie pełno jest ludzi , w tym dzieci oraz o różnych porach dnia!
OD DLUZSZEGO CZASU I W OSTATNIM OKRESIE STARSZY MEZCZYZNA - UZYTKOWNIK GARAZU W KATOWICACH UL. JABLONIOWEJ -PRZYJEZDZAJAC TAM WYPUSZCZA LUZEM SWOJEGO AGRESYWNEGO PSA, KTORY ATAKUJE PRZECHODZĄCYCH I GARAZOWICZÓW! A ON SIĘ SMIEJE Z TEGO , JAK PIES ATAKUJE LUDZI!

KARAC TAKICH !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przciętny. wiek życia w Polsce

+30 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ANDRZEJ (gość)  •


Mam 62 lata i , W bloku w którym mieszkam jest 75 lokali. W bloku mieszka 1 -83 latek,24-mężczyzn 70 -60lat , poniżej 63 lat zmarło 11 mężczyzn reszta to młodzi .
Gdzie średni wiek 72 lata ? Może inna metodologia liczenia. Myślę że przeciętny wiek emeryta to 72 lata.,Do emerytury nie dożywa połowa populacji. Jak to liczycie?

skomentuj

O statystykach...

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gucio (gość)  •

A nie znasz zpowiedzenia, ze sa:"klamstaw, wieksze klamstwa i staystyki"

odpowiedzi (0)

skomentuj

przecietny Polak duzo pali i sporo pije

+59 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

statystyk (gość)  •

a przecietna Polka nie. Stad chyba ta roznica wieku umierania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

BOGaTEGO

+19 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

UPSZYWILIJOWANEGO ZE STAŁYM DOChODYM ŻEBY BYŁO JASNE.

odpowiedzi (0)

skomentuj