Menu Region

Izraelska prasa: Żołnierze zabijali i rabowali cywilów w...

Izraelska prasa: Żołnierze zabijali i rabowali cywilów w Gazie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Izraelscy żołnierze podczas styczniowej ofensywy w Strefie Gazy zabijali cywilów i niszczyli ich mienie. Tak twierdzą żołnierze, który brali udział w operacji. Ich relacje opublikował dziennik "Haaretz". Izraelska armia już zapowiedziała wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Według palestyńskich danych, podczas ofensywy zginęło ponad 1400 osób, 960 z nich, to cywile.
Absolwenci akademii wojskowej podczas specjalnego spotkania w ubiegłym miesiącu dzielili się swoimi doświadczeniami z operacji w Strefie Gazy. Atmosferę panującą wtedy w armii nazwali "niepohamowaną pogradą wobec Palestyńczyków". Według Dany'ego Zamira szefa programu przygotowującego do służby wojskowej, żołnierze opowiadali o zabijaniu cywilów i niszczeniu ich własności. Dodał, że szefowie brygad pozwalali żołnierzom wypisywać na ścianach hasło "śmierć Arabom" a na palestyńskie zdjęcia rodzinne pluć. To - zdaniem Dany'ego Zamira - pokazuje upadek wartości etycznych w wojsku.

Armia już zapowiedziała wszczęcie dochodzenia w sprawie domniemanego niewłaściwego zachowania żołnierzy i przemocy, jakiej mieli się dopuścić. Rzecznik poinformował, że wcześniej nie było żadnych sygnałów o tym, że do takich zdarzeń doszło podczas ofensywy. Minister obrony Ehud Barak wyraził przekonanie, że armia potraktuje sprawę poważnie, a każdy "incydent" zbada.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się