Menu Region

Sezon na Służewcu rozpoczyna się od polskich klasyków

Sezon na Służewcu rozpoczyna się od polskich klasyków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Lubicz

Prześlij Drukuj
Totalizator Sportowy jako nowy organizator wyścigów konnych dotrzymał słowa i opóźniony sezon wyścigów konnych na Służewcu rozpoczyna się zgodnie z zapowiedziami w najbliższą sobotę 28 czerwca o godzinie 14.
Podczas weekendu odbędzie się po dziewięć gonitw. Na listach startowych jest aż 159 koni, od 7 do 12, w tym 59 czystej krwi arabskiej.

Sezon rozpoczyna się od klasycznych wyścigów dla trzylatków, Nagrody Wiosennej dla klaczy i Nagrody Rulera, polskich odpowiedników 1000 i 2000 Guineas Stakes.

W zapisie (6 klaczy) w Wiosennej jest Nick of Memory, rewelacyjna w poprzednim sezonie dwulatka, która już wygrała 11 maja słowacki klasyk na milę dla klaczy na torze w Bratysławie. Trener Andrzej Walicki zgłosił też Nutę i Be Star. Na faworytce pojedzie Aleksander Reznikov, na Nucie najstarszy, ale wiecznie młody dżokej Jerzy Ochocki.

Michał Romanowski zapisał dwie klacze, późno finiszującą Kaverrę (Siergiej Wasiutow) i startującą do tej pory bez powodzenia za granicą Impresję. Z wyjątkiem Nuty pochodzącej z Golejewka, stadniny o największym potencjale genetycznym, pozostałe klacze wychowały się w Strzegomiu, stadninie państwa Grzegorza i Marii Konarskich, przejętej od Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) przez Janusza Romanowskiego, ojca Michała.

Do klasycznej gonitwy zapisano zatem klacze tylko z dwóch polskich stadnin, co świadczy, że polska hodowla koni pełnej krwi znajduje się jeszcze większym kryzysie niż wyścigi. W hermetycznym światku hodowców ANR uchodzi za grabarza polskich stadnin koni pełnej krwi angielskiej.

Szóstą klaczą na liście Nagrody Wiosennej jest kupiona na aukcji w Niemczech za 30 tys. euro przez BHT Animal Trade gniada Masai Moon, wychowanka znanej stadniny Ammerland, z jednym zwycięstwem na torze we Frankfurcie na cztery starty.

W zapisie (7 koni) do Nagrody Rulera są tylko trzy ogiery. Wysoko oceniany Jovellanos (Rez-nikov) był oszczędzany jako dwulatek w stajni Walickiego, która zgłosiła też dwie błyskotliwe młode klacze, strzegomską Mariannę (Ochocki) i Princess of Leone (Popov) Andrzeja Zielińskiego. Marianna była blisko czołówki jako dwulatka i zrobiła świetne wrażenie podczas publicznych galopów w maju.

Przewaga klaczy w polskim odpowiedniku 2000 Guineas świadczy o słabości do tej pory ogierów z rocznika 2005 trenowanych w Polsce. Najlepszy spośród nich jako dwulatek Mały Czar bez powodzenia startował dwa razy w maju w klasykach w Austrii i na Słowacji. W pierwszej połowie sezonu raczej nie wystartuje, bo ma kłopoty z barkami.

Oprócz klasyków dla trzylatków zobaczymy w niedzielę Nagrodę Golejewka dla starszych koni z udziałem Kornela w roli współfaworyta po obiecującym występie w Wielkiej Słowackiej. Jego wartość sprawdza Kto Ty, drugi w Derby, oraz najlepsza klacz Irkucja. Podczas publicznych próbnych galopów miesiąc temu z najlepszej strony pokazała się Gomera, zapisana pod ulgą wagi.

Szanse: Nagroda Wiosenna (sobota, g. 16.30): Nick of Memory 1/1, Kaverra 3/1, Nuta 6/1, Masai Moon 9/1; Nagroda Rulera (niedziela, g. 16.30): Marianna 3/2, Jovellanos 5/2, Henrietta 5/1, Princess of Leone 6/1; Nagroda Golejewka(g. 15.30): Kornel, Kto Ty, Irkucja po 3/1, Gomera 6/1, Conti Power 9/1.

Wiktor Lubicz-Chyczewski nie dotrzymał słowa
W ten sposób wiceminister skarbu Michał Chyczewski, forsujący TS w roli organizatora wyścigów na Służewcu i zakładów wzajemnych, publicznie skłamał, twierdząc w końcu marca, że ta państwowa firma w ciągu kilku tygodni może uruchomić mnóstwo punktów przyjmowania zakładów konnych w całej Polsce. Twierdzenie to było następnie jedną z podstaw wyeliminowania z gry przez ministra skarbu prywatnej firmy Totolotek, która zamierzała przyjmować zakłady w swoich 500 punktach. W dodatku wydawnictwo Zmdom, które na zlecenie TS redaguje oficjalny program gonitw, poinformowało, że przed sobotą będzie on do kupienia tylko w sześciu miejscach w Warszawie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się