Menu Region

Chiny: Zamykanie kancelarii, które broniły praw człowieka

Chiny: Zamykanie kancelarii, które broniły praw człowieka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Chiński sąd nakazał zamknięcie na 6 miesięcy pekińskiej kancelarii prawnej, która specjalizowała się w sprawach dotyczących praw człowieka. Według niezależnych prawników decyzja sądu stanowi ostrzeżenie dla pozostałych kancelarii.
Wcześniej adwokaci zrzeszeni w kancelarii Yitong, wraz z innymi prawnikami domagali się przeprowadzenia bezpośrednich wyborów do pekińskiej rady adwokackiej, która obecnie kontrolowana jest przez państwo. Apele rozbudziły niezadowolenie chińskich władz. Według sądu kancelaria została zamknięta, bowiem jeden z zatrudnionych w niej prawników - Li Gubin - nie posiadał wymaganej licencji.

Prawnik reprezentował w sądzie między innymi niewidomego obrońcę praw człowieka, którego władze oskarżyły o zakłócanie ruchu ulicznego i niszczenie mienia.
W ubiegłym roku po wygraniu sprawy przeciwko kancelarii sądu w prowincji Henan, która pobierała zbyt wysokie opłaty manipulacyjne od adwokatów, Li Gubin miał problemy z przedłużeniem licencji adwokackiej.

Według organizacji zajmujących się monitoringiem praw człowieka, chińskie władze chcą rozprawić się z dysydentami, którzy mogliby zabrać głos w kwestii newralgicznych dla Chin rocznic. 4 czerwca minie 20 lat od krwawego stłumienia protestów studenckich na Placu Tiananmen w Pekinie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się