Menu Region

Miłosierdzie ważniejsze od ofiary

Miłosierdzie ważniejsze od ofiary

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

komentarz redakcyjny "The Times"

Prześlij Drukuj
Katolickie nauczanie odrzuca sztuczne metody kontroli urodzin.
W encyklice "O małżeństwie chrześcijańskim" Pius XI orzekł, że antykoncepcja jest "wykroczeniem przeciw prawu bożemu i naturalnemu". Niewiele zostaje miejsca na debatę - nie dlatego, że problem jest trywialny, lecz dlatego, że dotyczy metafizyki, a nie moralności. Albo akceptujesz nauczanie Kościoła, albo nie.

Wypowiedzi na temat skutków stosowania antykoncepcji to jednak coś innego.
Podczas swojej pierwszej podróży do Afryki Benedykt XVI oświadczył we wtorek w Kamerunie, że AIDS "nie można pokonać rozdawaniem prezerwatyw, które wręcz zaostrza problemy". Stwierdzenie papieża jest weryfikowalną tezą o ogromnych konsekwencjach dla zdrowia i życia. Dowody medyczne nie pozostawiają wątpliwości: jego słowa są absurdalne i nieodpowiedzialne.

Stanowisko Kościoła w kwestii wierności małżeńskiej i naturalnego planowania rodziny jest nieadekwatne wobec skali epidemii, która dotyka Afrykę. ONZ szacuje, że na świecie żyją 33 miliony nosicieli wirusa HIV, z czego dwie trzecie mieszka na południe od Sahary. Na AIDS nie ma lekarstwa. Kościół otacza osoby cierpiące na tę chorobę bezinteresowną opieką, ale sprzeciwia się najskuteczniejszym metodom zapobiegania: rozdawaniu prezerwatyw i edukacji seksualnej. Najbardziej cierpi na tym Afryka.

W 2000 r. nuncjusz apostolski w Ugandzie zanegował słowa wiceprezydenta tego kraju i wezwał młodzież do zignorowania urzędowych porad o stosowaniu kondomów. To nie jest propagowanie cywilizacji życia, tylko recepta na większą liczbę pogrzebów. Wrogość Kościoła do zapobiegania AIDS momentami przybiera postać obłąkanej pseudonauki.

Kardynał Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, w 2003 r. stwierdził, że wirus HIV może przenikać przez prezerwatywy.

Epidemia AIDS w Afryce wiąże się z makabryczną statystyką śmierci i cierpienia, ale największa tragedia polega chyba na tym, że eksperci medyczni wiedzą, co zdaje egzamin w walce z tą chorobą. W latach 90. w Senegalu zorganizowano bardzo skuteczne kampanie profilaktyczne, które wsparli muzułmańscy i chrześcijańscy przywódcy. Mimo to Watykan wciąż na dwa sposoby utrudnia realizację programów walki z AIDS: nie zezwala na rozdawanie prezerwatyw przez katolickie placówki medyczne i przekonuje, że kondomy nie zapobiegają zakażeniom.

Benedykt XVI w wielu sprawach wykazał się rozsądkiem, ale wielu katolików jest przekonanych, że Watykan musi zmienić swoje stanowisko w sprawie AIDS. Mają rację. Nauki medyczne udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że prezerwatywy skutecznie zapobiegają AIDS.

A Ewangelia wg św. Mateusza odnotowuje następujące słowa Jezusa: "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary"

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się