Menu Region

Prezes TVP zrobił prezent prezydentowi Białorusi

Prezes TVP zrobił prezent prezydentowi Białorusi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Staniszewski

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Agnieszka Romaszewska-Guzy została wczoraj odwołana ze stanowiska szefowej TV Polonia oraz TV Biełsat. Dla tej drugiej stacji może to oznaczać koniec. Romaszewska była nie tylko jej założycielką, ale także najważniejszą postacią.
- Ta decyzja to skandal, uderzenie w próbę demokratyzacji Białorusi i cios dla mieszkających tu ludzi - denerwuje się Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi. - Mam nadzieję, że nie oznacza to zmiany polityki państwa polskiego wobez Białorusi - dodaje.

TV Biełsat jest największą europejską inicjatywą pomo-cową dla Białorusi. - Codziennie ogląda ją dwieście tysięcy ludzi. To dla nich ważne źródło informacji - mówi Aleksy Dikowicki, szef informacji Biełsatu.

Andżelika Borys idzie jeszcze dalej. - Odwołanie Agnieszki Romaszewskiej to wstyd. Nie można uruchamiać projektu, mówić, że jest ważny i po kilku latach go zamykać. Przecież na Białorusi wielu ludzi kupuje zestawy do odbioru telewizji satelitarnej tylko po to, by odbierać Biełsat - tłumaczy szefowa Związku Polaków na Białorusi.

Biełsat jest jedną z dwóch stacji telewizyjnych, która dostarcza na Białoruś niezależną informację. Obok nadawanych z Polski wiadomości mieszkańcy Białorusi mogą oglądać tylko rosyjskojęzyczny Euronews. Ta stacja nadaje jednak głównie informacje dotyczące wydarzeń w Europie. Biełsat przekazuje znacznie więcej niezależnych od reżimu prezydenta Aleksandra Łuka-szenki wiadomości o sytuacji na Białorusi.

- Ostatnio była taka sytuacja, że na naszej antenie jeden z białoruskich ekonomistów mówił o możliwej dewalucaji rubla. Na tę informację natychmiast zareagował białoruski bank centralny, który zaprzeczał, że takie rozwiązanie jest możliwe - wspomina Dikowicki. - To świadczy, że nie tylko obywatele Białorusi liczą się z naszą stacją, ale także władze w Mińsku.

O znaczeniu projektu niezależnej białoruskiej telewizji wiele mówi się także w Europie. - Fakt, że realizujemy go sami podnosi nasze znaczenie - mówi wiceprezes PiS Adam Lipiński, który angażuje się w pomoc białoruskiej opozycji. - On bardzo drażni Aleksandra Łukaszenkę.

Zdaniem Bogusława Sonika, eurodeputowanego PO, jedyną słabością tego projektu jest to, że nie uzyskał statusu ogólnoeuropejskiego. - Ale nie możemy się teraz z niego wycofać. Biełsat jest tak ważny dla Białorusinów, jak Wolna Europa dla nas za komuny - przyznaje Sonik.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

angnieszka romaszewska

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mz (gość)  •

zresztą z wyglądu przypomina izabelę jarugę nowacką. do tego nie potrzeba szczegółowych badań antropologicznych ani przeglądania ksiąg w przodków w synagodze. ona jest z naszych!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

zostawcie białoruś

+6 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mz (gość)  •

białoruś to może nie jest kraj o ustroju wymarzonym, ale to nasz najbliższy sąsiad, z którym należy żyć dobrze. natomiast my ustawiamy anteny tv bielsat i uczymy białorusinów demokracji. no i tu sie odzywa czarnowłosy polak z odzysku bogusław sonik, kolega wildsteina. niech lepiej obaj uczą zasad demokracji w knessecie!!!!. tam ich miejsce. tak jak kwaśniewski stary komuch uczył ukraińców demokracji no i co mamy teraz?? poza tym cały czas się u nas mówi "reżim łukaszenki". tak jakby to było państwo III rzeszy,kuba albo korea północna. białorusini może nie są swoim rządem zachwyceni (kto swoim rządem jest zachwycony?), ale mają przynajmniej spokój i małą stabilizację. a pani borys to podejrzana osoba. mała, czarna,lat 40, oczy jak pochodnie. pewnie kuzynka europosła sonika i siostra cioteczna wildsteina. lehaim.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Calkowicie slusznie

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy (gość)  •

Oczywiscie metody demagicznej "propagandy" Wolnej Europy to nie XXI wiek. W swojej deklarowanej "zacieklosci i nienawisci" do wszystkiego co na "zlym" wschodzie przerosla swego ojca sen. Z.Romaszewskiego

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szkoda

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mela (gość)  •

Pani Romaszewska stworzyła kanał od podstaw. Trudno ocenić, czy dobry, czy zły, bo nie dla Polski jest stworzony. Odpuściła TVPolonia, bo trudno ciągnąć dwie sroki za ogon. Więc może niech zostanie w Biełsacie, a wszechpolak "zadowoli" się (przecież i tak tylko na chwilkę) TVPolonia?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Słuszna decyzja

+3 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

redaktor (gość)  •

Prezes strzelił w dziesiątkę.Pani Guzy nie może pełnic tej funkcji ze względu na kompletny brak obiektywizmu.Natępca powinien się nastawic na krytykę reżim.ie może wszak jednak nastawiac się wyłacznie na łajanie władz.Pani Guzy jest typową ciotą rewolucji tylko z drugiej strony.Zacznijmy wreszcie zajmowac się rownież społe4czeństwem białoruskim nie w yłącznie garstką polskich opozycjonistów spod znaku pani Borys.

odpowiedzi (0)

skomentuj