Menu Region

Polityczne targi o sześciolatki

Polityczne targi o sześciolatki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Sejmowe komisje - edukacji oraz samorządu terytorialnego - zarekomendowały wczoraj posłom odrzucenie prezydenckiego weta do ustawy oświatowej, która posyła sześciolatki do pierwszej klasy.
Lewica poparła w głosowaniu koalicję PO - PSL. Ale - jak dowiaduje się "Polska" - dziś oczekuje rewanżu ze strony Platformy w głosowaniu nad przywilejami emerytalnymi nauczycieli.

Na posiedzeniu Komisji Edukacji klub Lewicy zgłosi poprawki do ustawy o świadczeniach kompensacyjnych nauczycieli (budżet państwa będzie je wypłacać zamiast zniesionych emerytur pomostowych).

Świadczenia mają przysługiwać nauczycielom urodzonym do 1969 r., którzy przepracowali w zawodzie przynajmniej 20 lat.
Początkowo takie świadczenie miało wynosić 80 proc. tradycyjnej emerytury - SLD w poprawce podniesie ten próg do 100 proc. - Nie można dzielić nauczycieli na lepszych, którzy mają pełną emeryturę, i gorszych, którzy mają niepełne świadczenie - argumentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zabiegał u Lewicy o tę poprawkę.
W dodatku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne wygasną dopiero w 2032 r.! Aż do 2014 r. kobiety i mężczyźni będą z nich korzystać już w wieku 55 lat, dopiero w kolejnych latach ten próg wiekowy będzie stopniowo podnoszony aż do zrównania z ustawowym wiekiem emerytalnym (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet).

Już raz, kilka miesięcy temu, takie przywileje zaproponowała nauczycielom minister pracy Jolanta Fedak z PSL. Przepadły między innymi po ostrych protestach ze strony koalicjantów z Platformy. Czy teraz PO ustąpi w obliczu walki o każdy głos SLD potrzebny do odrzucenia prezydenckiego weta?

Wczoraj trwały kuluarowe polityczne negocjacje. Od jednego z polityków usłyszeliśmy, że, swoim wystąpieniem sprzed kilku dni, utrudnił je sam Wojciech Olejniczak. Gdy prezydent wahał się, czy podpisać ustawę o sześciolatkach, czy ją zawetować, Olejniczak zadeklarował w mediach, że Lewica pomoże rządowi odrzucić weto. Nieoficjalnie mówi się, że nie wiedział o tym drugi z liderów Lewicy - Grzegorz Napieralski. - Nic takiego się nie zdarzyło, byśmy mieli zmienić nasze stanowisko co do weta - podtrzymuje teraz poseł Artur Ostrowski (SLD).

Koalicja przehandlowała polską edukację za ustawę medialną i przywileje emerytalne - oskarżają w kuluarowych rozmowach posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Na wczorajszym posiedzeniu komisji przypuścili kolejny atak na ustawę obniżającą wiek szkolny.

Zbigniew Dolata z PiS nazwał polityków Lewicy "sejmowymi lemingami". - Te zwierzątka czasem zbiorowo biegną w morze, by się utopić. Lewica utopi oświatę - metafora Dolaty wyraźnie rozbawiła posłów. Lech Sprawka i Marzena Machałek (oboje z PiS) mówili, że nie było społecznego kompromisu wokół posłania sześciolatków do szkoły, a ustawę popiera wyłącznie rządząca koalicja. - Jakie podmioty pozytywnie wypowiedzą się na temat tej reformy po zabraniu 300 mln z rezerwy celowej na ten projekt? - dopytywał Sprawka.

- Czy MEN zauważa problem dzieci siedmioletnich, które w pierwszej klasie będą powtarzały materiał, który zrealizowały już jako sześciolatki w zerówce? - dorzuciła posłanka Jadwiga Wiśniewska.
Politycy Platformy bronili reformy. - Wszystkie sejmowe chóry zgadzają się, że trzeba obniżyć wiek szkolny. Jeśli my teraz nie powiemy tej reformie "start", tylko to odwleczemy - mówiła Urszula Augustyn z PO. - Dlaczego nie przytaczamy wypowiedzi rodziców sześciolatków, którzy mówią: "Nie róbcie z naszych dzieci ciamajd, one chcą się uczyć" - dodała.

Głosowanie nad wetem Lecha Kaczyńskiego jeszcze w tym tygodniu. Jeżeli Lewica zgodnie z zapowiedziami zagłosuje za jego odrzuceniem, pierwsze sześciolatki pójdą do szkoły już we wrześniu 2009 r.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się