Menu Region

Zachód godzi się na atomowy Iran

Zachód godzi się na atomowy Iran

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Inga Lisz-Wkurnicka

Prześlij Drukuj
Przełomem w doprowadzeniu do pokojowej współpracy Zachodu z Iranem jest wczorajsza propozycja premiera Wielkiej Brytanii.
Dla równowagi też wczoraj USA oznajmiły światu złą wieść: w zeszłym miesiącu Amerykanie zestrzelili nad Irakiem irański samolot bezzałogowy. Podobne incydenty latem zeszłego roku nad Gruzją skończyły się otwartą wojną.

Rzecznik sił USA w Iraku poinformował, że irański samolot leciał około 90 km na północ od Bagdadu, kiedy został wypatrzony i zestrzelony przez lotnictwo. Nad terenem Iraku samolot przebywał około jednej godziny i 10 minut. Amerykanie są przekonani, że strącony szpieg powietrzny był irańskim modelem samolotu bezzałogowego "Ababil 3".

Z komunikatu wojsk USA nie wynika, jaką misję wypełniał samolot. Stany Zjednoczone jednak od dawna oskarżają kraj prezydenta Ahmadineżada o finansowanie, zbrojenie i szkolenie rebeliantów szyickich w Iraku.

Rzecz ciekawa - raport o incydencie ze strąconym samolotem ujawniono w dzień po ogłoszeniu przez Mohammada Chatamiego rezygnacji z kandydowania w czerwcowych wyborach prezydenckich w Iranie. Wcześniej liczono, że liberalny Chatami, popularny szczególnie wśród młodzieży, może w razie zdobycia prezydentury przyjąć bardziej ugodowe stanowisko wobec Zachodu niż konserwatywny Ahmadineżad.

Spór USA i Europy z Iranem idzie od dawna o program atomowy rozwijany przez Teheran z pomocą Rosji. Waszyngton obawia się, że Iran wykorzysta swą budowaną w Buszerze elektrownię do produkcji materiałów rozczepialnych na bombę jądrową i zagrozi nią światu, korzystając z konstruowanych równolegle własnych rakiet balistycznych. Ahmadineżad argumentuje, że atomowy program Iranu jest całkowicie pokojowy, a jego celem jest tylko rozwijanie energetyki jądrowej.

Istotną zmianę do tego sporu może wnieść ogłoszona wczoraj koncepcja Gordona Browna, premiera Wielkiej Brytanii. Brown zaproponował, aby zgodzić się na irański atom pod warunkiem, że powstanie on we współpracy z Zachodem, a Teheran zobowiąże się nie wykorzystywać plutonu do celów militarnych.

Brytyjski premier niedawno był w Waszyngtonie, gdzie konsultował m.in. problem irański. Jego nowy pomysł prawdopodobnie został uzgodniony z Barackiem Obamą. Teraz wszystko zależy od reakcji prezydenta Ahmadineżada.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się