Menu Region

W Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową Jerzego...

W Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową Jerzego Wasowskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Przy Wilczej 11 w Warszawie została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Jerzego Wasowskiego - kompozytora, aktora i reżysera, współautora "Kabaretu Starszych Panów".
Z zawodu inżynier akustyk, był związany z Polskim Radiem jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie był między innymi pracownikiem działu emisji i spikerem.

Wdowa po Jerzym, Maria Wasowska, nie kryła radości. Cieszyła się, że szczególnie młodzi ludzie, którzy interesują się twórczością jej męża, spacerując po centrum Warszawy będą mogli zatrzymać się przy tablicy i zobaczyć, gdzie tworzył. Syn Jerzego Grzegorz Wasowski, podkreśla, że to bardzo miły gest ze strony władz miasta. Ponadto, jak dodał, "teraz, nie tylko Mendelejew ma swoją tablicę..."

Wmurowanie tablicy w kamienicy przy Wilczej 11 bardzo ucieszyło też sąsiadów Jerzego Wasowskiego, którego wspominają jako niebywale kulturalnego, miłego i przyjacielskiego człowieka.

W uroczystości wzięli udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski.

Jerzy Wasowski, skomponował wiele popularnych piosenek, między innymi: "Wesołe jest życie staruszka", "Bo we mnie jest seks" i "Kaziu, zakochaj się". Komponował również piosenki estradowe i muzykę do komedii, między innymi: "Stokrotki ogrodnika Barnaby" i "Gołoledź". Jest również autorem muzyki do musicalu "Machiavelli", wystawionego w 1975 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W sumie stworzył około 700 piosenek, w tym około 100 dla dzieci, i około 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów i sztuk teatralnych.

Jerzy Wasowski zmarł w 1984 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się