Menu Region

Kolejne zeznania w sprawie Nanghar Khel

Kolejne zeznania w sprawie Nanghar Khel

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuuje proces w sprawie Nangar Khel.
Pierwszy ze świadków zeznał, że kapitan Olgierd C., oskarżony przez prokuraturę o wydanie rozkazu ostrzelania afgańskiej wioski, nie wydał takiego polecenia.

Ze słów świadka wynika, że mapy, które żołnierze dostali przed wyjazdem na akcję, zawierały oznaczone "iksem" cele, którymi były wzgórza i miejsca, gdzie wcześniej zlokalizowano talibów.

Świadek powiedział przed sądem, że na mapach były także zaznaczone na czerwono wioski. Oznaczało to - jak powiedział żołnierz - że do tych miejsc nie wolno było otworzyć ognia. Żołnierz zeznający jako pierwszy, w dniu tragicznych wydarzeń pełnił służbę w miejscu, gdzie wydawano rozkazy i przeprowadzano odprawy przed wyjazdami na akcje.

Do tragedii doszło 16 sierpnia 2007 roku. Polscy żołnierze ostrzelali afgańską wioskę Nangar Khel. Zginęło sześcioro cywilów - w tym kobiety i dzieci.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się